All posts by Ewa Kaczmarek

09 mar

Królewski kolor w dokumentach-wizyta w Archiwum Państwowym

   Czerwona pieczęć przywołuje w mojej pamięci portret Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcellego Bacciarellego ukazującego władcę w dostojnej, wyprostowanej pozie, w czerwonej, haftowanej, długiej pelerynie, obszytej białym futrem. I słusznie, ponieważ kolor czerwony to kolor królewski, królewskich pieczęci, „znak stop” dla innych warstw społecznych. Z wizyty w Archiwum Państwowym, po którym oprowadzała nas pani Beata oprócz znaczenia barw pieczęci, wiemy też, że pieczęcie to swoisty podpis osoby wystawiającej dany dokument. Niegdyś nie podpisywano się imieniem i nazwiskiem, tak jak czyni się to dziś. Uczniowie łamali swój język próbując odczytać fragment dokumentu zapisanego po łacinie. Tu nie ma mowy o ortografii i interpunkcji. Jest zaś kunszt kaligrafii. Wszystkie litery stoją w równym rzędzie, niczym wojsko na defiladzie. Uczniowie mogli również wyczuć palcami strukturę pergaminu, jego szorstkość, grubość, a nawet zapach.  Pani Beata odkryła przed uczniami najstarsze skarby zgromadzone w Archiwum. Podzieliła się wieloma ciekawostkami na temat ksiąg wieczystych, umów, traktatów, a nawet technik farbowania nici. Dzięki pani Beacie wiemy, że Ci mieszkańcy Polski, którzy płacili podatki mieli prawa wyborcze i nie tylko. Można przypuszczać, że pieniądz określał wówczas statut społeczny człowieka. Na koniec uczniowie udali się do miejsca gdzie dokumenty otrzymują nowe życie, czyli tam gdzie są poddawane konserwacji. Zobaczyli też miejsce gdzie się je przechowuje i w jaki sposób gromadzi. Takie miejsca to najciekawsze lekcje „żywej historii”.

09 mar

Królewski kolor w dokumentach

     Kiedy widzę czerwoną pieczęć to od razu przywołuję w pamięci portret Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcellego Bacciarellego ukazującego władcę w dostojnej, wyprostowanej pozie, w czerwonej, haftowanej, długiej pelerynie, obszytej białym futrem. I słusznie, ponieważ kolor czerwony to kolor królewski, królewskich pieczęci, znak stop dla innych warstw społecznych. Z wizyty w Archiwum Państwowym, po którym oprowadzała nas pani Beata oprócz znaczenia barw, wiemy też, że pieczęcie to swoisty podpis osoby wystawiającej dany dokument. Niegdyś nie podpisywano się imieniem i nazwiskiem tak jak czyni się to dziś. Uczniowie klasy IV a próbowali też zmierzyć się z tekstem łacińskim, czytając jego fragment. Tu nie ma mowy o ortografii i interpunkcji. Jest zaś kunszt kaligrafii. Wszystkie litery stoją w równym rzędzie, niczym wojsko na defiladzie. Uczniowie mogli również wyczuć palcami strukturę pergaminu, jego szorstkość, grubość, a nawet zapach.  Pani Beata odkryła przed uczniami najstarsze skarby zgromadzone w Archiwum. Podzieliła się wieloma ciekawostkami na temat ksiąg wieczystych, umów, traktatów, a nawet technik farbowania nici. Dzięki pani Beacie wiemy, że Ci mieszkańcy Polski, którzy płacili podatki mieli prawa wyborcze i nie tylko. Można przypuszczać, że pieniądz określał wówczas statut społeczny człowieka. Na koniec uczniowie udali się do miejsca gdzie dokumenty otrzymują nowe życie, czyli tam gdzie są poddawane konserwacji. Zobaczyli też miejsce gdzie się je przechowuje i w jaki sposób gromadzi. Takie miejsca to najciekawsze lekcje „żywej historii”.

Serdecznie dziękujemy pani Beacie- pracownikowi Archiwum Państwowego.

01 mar

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

      Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”  i wielu innych Żołnierzy Wyklętych nazywano „bandytami” i zdrajcami. „Połamano im kości, wrzucono bezimiennie do dołów, przysypano śmieciami”, aby pamięć o nich zamarła. Tak władze komunistyczne przez kilka dekad traktowali tych, którzy nie pogodzili się z narzuconym im i ich ojczyźnie systemem politycznym. Bo przecież nie za taką Polskę gotowi byli umierać, nie za taką Polskę walczyli. Dnia 1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyklętych, Nieugiętych, Niezakłamanych, wiernych ideałom, wiernych na zawsze. To dla nich: Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższą wartością. Ten dzień uczniowie ZE nr 8 uczcili w sposób szczególny. Wzięli udział w inscenizacji, najpierw zaprezentowanej pod pomnikiem majora Adama Lazarowicza w Zielonej Górze, a potem w szkole. Szczególnymi i bardzo wyjątkowymi gośćmi tego dnia byli przedstawiciele: Lubuskiej Rodziny Katyńskiej, Sybiraków, Klubu Seniora, Caritas, rodzice, reprezentanci władz samorządowych. Brakuje słów na opisanie doznań: wzruszenia, szacunku, pokory jaką wzbudzili Ci młodzi patrioci, którzy słowem, mimiką, gestem wyrazili nastrój tego święta.

09 lut

Zabytki piśmienne Biblioteki im.C.K.Norwida

     Śladem cennych zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im.C.K.Norwida w Zielonej Górze uczniowie ZE nr 8 podążają już od jakiegoś czasu. Odkrywają jej bezcenne zbiory i poznają ślad ludzkich myśli zapisane na kartach rękopisów. Są tam „białe kruki”, które warto zobaczyć. Oprócz Kroniki Hartmanna, Zielników, Modlitewników, map Dolnego Śląska jest także zbiór prawa polskiego – Statuty Łaskiego. Uczniowie podziwiali ilustracje wykonane techniką drzeworytu i miedziorytu. Przekonali się również, że trzeba było mieć mięśnie ze stali, aby obsługiwać prasę drukarską. Można było również przeczytać fragment tekstu po łacinie. Wizyta w tym miejscu to lekcja o tym jak cenne są źródła pisane dla historii danego państwa. To wiedza o tym, że książkę czytamy od „deski do deski”.

07 lut

Wizyta w Technikum Fryzjersko-Kosmetycznym.

    Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcenia Zawodowego w Zielonej Górze to alternatywa dla osób, które mają w sobie duszę artysty. Bynajmniej nie chodzi tu o malarstwo, rzeźbę czy grafikę komputerową. Chodzi o umiejętność wydobycia naturalnego piękna z człowieka za pomocą takich narzędzi jak cienie do powiek, czy lokówka. Tu uczniowie zdobywają fachową wiedzę na temat technik fryzjerstwa, wizażu oraz pielęgnacji ciała, twarzy, rąk. Zauważyć można było, że technikum podąża za nowinkami w dziedzinie kosmetologii. Dysponuje nowoczesnym sprzętem do pielęgnacji ciała, a dziewczęta na bieżąco śledzą nowinki w trendach stylizacji fryzur, czy makijażu. Warto tu podkreślić, że jest to jedyne takie technikum w Polsce.

    Panuje tu miła i rodzinna atmosfera. Dla dziewcząt klas VII wizyta tutaj to była niezwykła metamorfoza. Ciepło przyjęte prze uczennice technikum zdobyły rzetelną wiedzę na temat sztuki makijażu.

Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor za zaproszenie.

14 gru

„Przestępstwa w sieci”

     Warsztaty na temat „Cyberprzemocy w sieci” prowadzone przez Radcę Prawnego p.Idalię oraz p.Kamille to dla uczniów klas VII wiedza na temat tego, że Internet nie ma granic, to przestrzeń dostępna dla wszystkich. To informacja o tym, że Internet to nie jest przestrzeń anonimowa. Zamieszczając coś w sieci pozostajemy tam na zawsze, mimo, że nadamy sobie pseudonim albo po jakimś czasie usuniemy wcześniej zamieszczony komentarz. Okazuje się, że otwierając jedno konto automatycznie posiadamy ich 15. Czy tego chcemy, czy nie. Pytanie tylko czy chcemy…? Korzystajmy z nowinek technologicznych, ale z głową, mądrze.

12 gru

Szkolny Turniej Mikołajkowy

     Dnia 12.12.2017r.  uczniowie klas IV – VII zmagali się w Szkolnym Turnieju Mikołajkowym w „Dwa- ognie” . Organizatorem rozgrywek był p.J.Marciniak oraz Samorząd Uczniowski. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Sołecką Zawady i p.J.Smotra. Zwycięzcami byli wszyscy zawodnicy, którzy podjęli wyzwanie „rzuconej rękawicy”, a raczej „piłki”. Najważniejsze w turnieju była miła atmosfera i dobra zabawa, a przede wszystkim fakt, że „wszyscy wyszli bez szwanku”.

04 gru

Koncert Mikołajkowy-04.12.2017r.

     Czy duży człowiek, czy mały, każdy z nas ma w sobie coś z dziecka. Mikołajkowy koncert w Filharmonii Zielonogórskiej przywołał „magię świat”. Tym razem wysłuchaliśmy popularnych szlagierów polskiej i zagranicznej piosenki związanej z Mikołajem, świętami, atmosferą zimy. Słowa piosenki „pada śnieg, pada śnieg….” wprowadziła nas zresztą tego dnia w atmosferę muzycznego spotkania. Pozostanie nam czekać tylko na ciąg dalszy … „dzwonią dzwonki sań” w dniu- cóż wszyscy wiemy kiedy. A Ci co napsocili mają jeszcze trochę czasu, by się poprawić i zamiast rózgi otrzymać wymarzony prezent.

Wesołych Świąt…Ho, Ho. Ho…