06 Maj

Konkurs „CICHOCIEMNI-pomoc nadeszła z nieba”.

Przypomnienie prostych zasad.

  1. Pytania ukazywać się będą na stronie internetowe szkoły (pspzawadaedu.pl) od poniedziałku 08 maja 2017r.  do czwartku 11 maja 2017r.
  2. Odpowiedzi należy udzielać poprzez platformę dziennika elektronicznego w zakładce wiadomości na nazwisko Ewa Kaczmarek.
  3. Odpowiedzi należy wysyłać każdego dnia.
  4. W losowaniu nagród ufundowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju na Rzecz Zawady i Krępy biorą udział Ci z Państwa, którzy nadesłali odpowiedzi na wszystkie pytania. Rozstrzygnięcie w piątek 12.05.2017r. w czasie wręczenia nagród za Bieg Zwycięstwa.
  5. Konkurs adresowany jest do wszystkich miłośników historii, dzieci, rodziców oraz nauczycieli.
  6. Osoba, która nadeśle odpowiedzi na wszystkie pytania w ostatnim dniu trwania konkursu nie będzie honorowana w losowaniu nagród.
05 Maj

Konstytucja 3 Maja

     14To była 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Im dokument ten jest starszy, tym większego nabiera znaczenia w naszej historii. Ustawa Rządowa – pierwsza w Europie, druga na świecie. A my, jak co roku spotkaliśmy się na holu, aby o tym wydarzeniu przypomnieć starszym uczniom, a młodszym powiedzieć. Młodszym, ponieważ zaproszone zostały dzieci oddziału przedszkolnego. Gospodarzami spotkania byli uczniowie klasy czwartej. Recytowali wiersze i przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem tego dokumentu. Natomiast uczennica klasy szóstej zaśpiewała pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Mamy nadzieję, że stanie się ona zwiastunem ciepłego, słonecznego maja…

     Do zobaczenia za rok.

28 Kwi

„Walka o godną śmierć”

     19 kwietnia 1943r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Była to walka o godną śmierć. Śmierć okupiona wieloma tysiącami ludzi, którzy prześladowani byli z racji swojego pochodzenia, religii i kultury. W Polsce z tej okazji dnia 19.04.2017r. zorganizowano” Akcję Żonkil”, do której przyłączyli się ludzie wrażliwi na nietolerancję, ludzie nie godzący się z prześladowaniami innych.

     My również tą akcję uczciliśmy spotkaniem w Publicznej Bibliotece w Zielonej Górze-Zawada, do której zaprosiła nas p.W.Przybylska. Oglądaliśmy archiwalny film nakręcony przez jednego z Niemców w czasie istnienia getta. Dowód czarno-białej taśmy cichej śmierci Żydów. Cichej, bo osamotnieni, umierali z głodu, wycieńczenia na ulicy, chodniku, w kamienicy. Wykonywaliśmy symbol tej akcji- żonkila- symbol nadziei, odrodzenia. Choć wynik tego powstania z góry był przesądzony to jednak zastanawialiśmy się nad tym, czy gdyby powstańcom państwa sprzymierzone udzieliły militarnego wsparcia, gdyby ich los nie był im obojętny, gdyby nie byli bierni to czy powstanie, powstańcy mieli szansę na …godną śmierć?

10 Kwi

Ale jaja…

 Spotkałam dzisiaj kurczaka
Co po baziach skakał.
Za nim kurka podążała
I pisanki malowała.
Wtem baranek się ukazał
I życzenia złożyć kazał:
Szczęścia i radości moc
Na tę Świętą Wielką Noc!

     W poniedziałek 10.04.2017r. uczniowie klas IV-VI udali się do Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze-Zawada na warsztaty wielkanocne. Tam przyozdabiali cekinami i kolorowymi wstążkami jajka. Wszystkie materiały zakupione zostały z funduszy otrzymanych przez Radę Sołecką i sołtysa Zielonej Góry-Zawady p.J.Smotra. Ozdoby wykonane przez dzieci będzie można oglądać w sobotę przed kościołem.


07 Kwi

W siedzibie Gazety Lubuskiej

„Zasypiamy na słowach, budzimy się w słowach” Zbigniew Herbert

„Dobry dziennikarz to bardzo dobry polonista” słowami tymi podsumowaliśmy rozważania nad tym, co powinno wyróżniać dobrego dziennikarza prasowego. Od tego też rozpoczęliśmy swoją wizytę w siedzibie Gazety Lubuskiej, po której oprowadzał nas pan Szymon Kozica. Na trzech piętrach znajdują się centra dowodzenia życia sportowego, społecznego, politycznego i kulturalnego naszego regionu. To miejsce jak się okazuje ludzkich dramatów  i sukcesów. Pan Szymon na początku naszej wizyty opowiedział nam o losach małego chłopca, któremu groziła całkowita utrata wzroku spowodowana ciężką chorobą. Dzięki zaangażowaniu osób z redakcji udało się pozyskać fundusze na leczenie chłopca. A wszystko rozpoczęło się od wizyty babci chłopca „ w sercu redakcji”- pokoju, do którego można przyjść i opowiedzieć o swoim problemie. To również miejsce gdzie odbywają się cykliczne porady specjalistów z różnych dziedzin np. prawników. Pan Szymon opowiedział nam o historii Gazety Lubuskiej, konstrukcji gazety oraz o tym w jaki sposób jest wydawana. Była to doskonała lekcja od „mistrza pióra”. Kto wie czy ktoś nie trafi do redakcji tej, czy innej gazety?

30 Mar

„Podróż dookoła świata”

     W czwartek, dnia 30.03.2017r. pan Mariusz Malinowski zaprosił uczniów klas VI-VI na wyprawę dookoła świata. Wyprawa pana Mariusza i jego zespołu trwała ponad 380 dni. 380 minut to z pewnością za mało, aby opowiedzieć o przygodach z Azji, Afryki, Ameryki, Australii i Europy.

     Szkoła to też podróż. Podróż po wiedzę, doświadczenie, przyjaźń, pokonywania nowych wyzwań i oczekiwań. Podróż zakończona egzaminem. Podróż dookoła świata to była jedna lekcja. Czasem jednak jedna lekcja wystarczy, by zrodzić w sobie pasję podróżnika czy jakąkolwiek inną. To „…mały krok dla człowieka” dla każdego ucznia, który obierze sobie w życiu cel, do którego będzie dążył. Kto wie czy ktoś nie pójdzie drogą znanego biologa Sir David Frederick Attenborough?

     W czasie podróży spotykali wielu życzliwych, otwartych i spontanicznych ludzi. Ludzi, którzy pragnęli być cząstką wyprawy. Rosjan, którzy za symboliczną złotówkę naprawiali im samochód, uczestnika Powstania Warszawskiego, albo Gorzowiankę, której los rzucił ją za ocean. To my jesteśmy kowalami swojego życia, a jeśli na swojej drodze spotykamy ludzi, którzy nas wspierają, dopingują to warto wspiąć się na najwyższy szczyty, przepłynąć najgłębszy ocean, czy zbadać najciemniejszą jaskinię.  Zachęcamy do odwiedzenia kanał prowadzonego przez pana Mariusza.

10 Mar

Źródła pisane mierzone kilometrami!

     Dnia 10.03.2017r. kolejna grupa uczniów, tym razem klasa VI b udała się do Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Tam Pani Beata przybliżyła im najciekawsze i najcenniejsze źródła pisane. Pewnie niewiele osób wie, że gdybyśmy wszystkie zabytki piśmienne przechowywane w tej instytucji rozłożyli na ulicy to zajęłyby one 6,5 km. Pani Beata- specjalista w dziedzinie archiwistyki, przekazała uczniom wiele ciekawostek, a wśród nich m.in. to, że pieczęcie królewskie były wykonane z czerwonego wosku pszczelego. Pieczęć to podpis osoby wystawiającej dany dokument, bowiem nie podpisywano się imiennie. Zaciekawienie wzbudził również fakt, że pergamin nie rwał się pod siłą ciężkiej pieczęci, a bywało ich wiele. Dlaczego? „Podróże kształcą”- była to podróż do miejsca, której przewodnik- mistrz wprowadził uczniów w meandry łaciny i średniowiecznej kaligrafii. A ponieważ na dokumencie wymieniano włości jakimi się władało to była to także lekcja o polityce władców i protokole dyplomacji.

zdjęcia nel 281 zdjęcia nel 279

zdjęcia nel 278 zdjęcia nel 276

Pani Beacie bardzo serdecznie dziękujemy!

03 Mar

Konkurs „Inka”

    Dnia 03.03.2017r przeprowadzony został konkurs „Autorytet w czasach trudnych. Danuta Siedzikówna „Inka”. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI. W sumie wzięło w nim udział: 4 uczniów z klasy IV, 1 osoba z klasy V, 6 osób z klasy VI a i 4 osoby z klasy VI B. Wszyscy uczniowie odpowiedzieli na 22 pytania przedstawione w formie prezentacji multimedialnej. Postać „Inki” wzbudziła zainteresowanie uczniów co potwierdziła łatwość z jaką udzielali odpowiedzi.

???????????????????????????????

     Nagrody ufundowane zostały przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zawady i Krępy. O wynikach dziś jeszcze nie informujemy, aby podbudować napięcie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w innych konkursach.

???????????????????????????????

02 Mar

Postawy patriotyczne w dziejach Polski. Autorytet w czasach trudnych.

    Święto „Żołnierzy Wyklętych” od niedawna obchodzone w Polsce jest hołdem dla tych, którzy umierali za ojczyznę, a władze komunistyczne uznały ich za zdrajców. Od niedawna możemy o nich mówić, wspominać, oficjalnie oddawać im cześć. To ważne, by od najmłodszych lat dzieci wychowywać w wartościach patriotycznych. Bo przecież „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” . Odchodzą zwłaszcza Ci, którzy są świadkami przeszłości. A nie ma teraźniejszości, bez przeszłości.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

   W czwartek 02.03.2017r. uczniowie klas IV-VI poznali sylwetkę młodej dziewczyny Danuty Siedzikówny o pseudonimie „Inka”. Gdyby nie ksiądz Marian Prusak bezimienny ślad o niej, by zaginął. O niej i wielu innych Żołnierzach Wyklętych. My Pamiętamy! I jak „Inka” przed śmiercią w grypsie napisała „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. My też zachowaliśmy się jak trzeba.

???????????????????????????????

???????????????????????????????