30 wrz

Pola Nadziei

pola_nadziei_016

Dać komuś nadzieję, komuś kto cierpi na długą, nieuleczalną chorobę. Wystarczy ciepłe  słowo, prosty gest, by dać radość, nieść nadzieję. „Pola Nadziei” to organizowana od 16 lat kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych, którą prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą symbolizujące nadzieję żonkile. Od 2003 roku akcja zyskała zasięg ogólnopolski.  I w tym roku 18 uczniów z  PSP w Zawadzie czynnie włączyło się w tą akcję. Wszystko rozpoczęło się od lekcji na temat historii ogólnopolskiej akcji, potem w czasie przerw sprzedawane były cebulki żonkili, wreszcie grupa uczniów w sobotę 27 września udała się pod Palmiarnię, by tam „zasadzić nadzieję” (cebulki żonkili). Akcja przebiegała pod okiem p.Marty Rosolskiej głównego koordynatora Szkoły Promującej Zdrowie.

Na powitanie wiosny cebuli posadzonych kwiatów zakwitną koło Palmiarni, przypominając nam o bezinteresownej nadziei.

Ewa Kaczmarek

26 wrz

Lekcja historii z laptopa

Uczniowie klas IV-VI oraz z klasy III zaproszeni zostali na nietypową lekcję historii. Jej tematem była 75 rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 70 rocznica Powstania Warszawskiego. Można było posłuchać wierszy napisanych przez poetów tego pokolenia (K.K.Baczyńskiego, T.Różewicza) zwanych „Kolumbami” oraz wysłuchać pieśni o Warszawie we współczesnej aranżacji A. M. Jopek, nieżyjącego już Cz. Niemena, czy zespołu Flint.  Pieśń o „Szarych Szeregach” przeniosła nas w klimat tamtych czasów.

W dalszej części obejrzeliśmy prezentację, w czasie której dowiedzieliśmy się, jak wyglądała Warszawa przed i w czasie II wojny światowej. Widzieliśmy zwalone domy, szkielety tych, które cudem ocalały.  Widzieliśmy, jak chłopcy tacy jak my dzisiaj, zamiast tornistrów nosili karabiny i granaty. Widać było,  jak powstańcy starają się żyć normalnie, codziennością mimo tych nienormalnych zdarzeń. Bo jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los…?

Była to interesująca lekcja historii.

Ewa Kaczmarek

24 wrz

Aktorem być….

Dziś gościliśmy w naszej szkole Panią Wiolettę Przybylską z Gminnej Biblioteki Publicznej w Zawadzie.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu prezentujących różne zawody. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, jak to jest być AKTOREM.

Pani Wioletta czytała nam fragment opowiadania Renaty Piątkowskiej „Aktorka”. Było to dla nas ciekawe wprowadzenie do przedstawienia „Mały Książę” Teatru Małych Form z Krakowa, które niedługo obejrzymy w szkole.

Uczniowie klas: Ia, I b i III – z wychowawcami.

22 wrz

III klasa w poszukiwaniu jesieni

W chłodne wrześniowe przedpołudnie  klasa III razem z wychowawczynią Panią Emilią  Szczurowską udała się do pobliskiego lasu w poszukiwaniu „śladów jesieni”.

Wszyscy uczniowie wrócili do szkoły z dowodami na koniec lata – kasztanami,  kolorowymi liśćmi i mnóstwem grzybów.

22 wrz

Pomóżmy zakwitnąć Polom Nadziei.

Od tygodnia w naszej szkole można kupić za symboliczną złotówkę cebulkę żonkila, aby wesprzeć ogólnopolską kampanię zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych.

W Gminie Zielona Góra oraz na terenie miasta „Pola Nadziei” odbywają się pod patronatem Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw.

Po cebulki zapraszamy do Pani Marty Rosolskiej – koordynatora Szkoły Promującej Zdrowie.

ROZTAŃCZONA KLASA SPORTOWA W PSP W ZAWADZIE

1 września uczniowie I B Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie rozpoczęli naukę w klasie sportowej o profilu tanecznym.

Poza zajęciami edukacyjnymi uczestniczą w codziennych treningach prowadzonych przez instruktorkę i choreografa -  Panią Wiolettę Łuczak. Program zajęć obejmuje podstawy tańca klasycznego, ludowego, MODERN,hip hop, salsę oraz disco.

Dzieci będą prezentować nabyte umiejętności podczas pokazów i przeglądów.

JEDYNA TAKA PIERWSZA A!

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego I a z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie  przystąpiła do ogólnopolskiego programu Mały Mistrz.

Jaka jest filozofia programu? Czy chodzi o współpracę, radość, dążenie do sukcesu, a może o osiągnięcie wysokiego poziomu sprawności fizycznej? „Mały Mistrz” to połączenie wszystkich tych elementów. Aktywizuje uczniów młodszych klas, w atrakcyjny sposób integrując zajęcia ruchowe z zadaniami edukacyjnymi. Pierwszaki poprzez zdobycie kolejnych sprawności (np. Rowerzysta-Turysta, Piłkarz) nabywają nowe wiadomości i umiejętności. Każdy z uczniów ma szansę otrzymać odznakę  „Małego Mistrza”.

Projekt jest realizowany przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej – p. M. Rochmińską  i współpracującego nauczyciela wychowania fizycznego – p. J. Marciniaka.

Klasa I „a” objęta została również programem „Mali Artyści – szkoła odkrywania talentów”. W czasie zajęć uczniowie uczestniczyć będą w podróży, która otwiera ścieżki wyobraźni, przenosi do niewidzialnego teatru, w którym będą mogli spotkać się z ulubionymi bohaterami baśni i bajek. Dzieci przeżyją niezapomnianą przygodę z teatrem, wcielą się w rolę aktora i tancerza.

Zgodnie z ideą programu, każde dziecko może być ARTYSTĄ!

Marlena Rochmińska , wychowawca IA