01 Mar

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”  i wielu innych Żołnierzy Wyklętych nazywano „bandytami” i zdrajcami. „Połamano im kości, wrzucono bezimiennie do dołów, przysypano śmieciami”, aby pamięć o nich zamarła. Tak władze komunistyczne przez kilka dekad traktowali tych, którzy nie pogodzili się z narzuconym im i ich ojczyźnie systemem politycznym. Bo przecież nie za taką Polskę gotowi byli umierać, nie za taką Polskę walczyli. Dnia 1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyklętych, Nieugiętych, Niezakłamanych, wiernych ideałom, wiernych na zawsze. To dla nich: Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższą wartością. Ten dzień uczniowie ZE nr 8 uczcili w sposób szczególny. Wzięli udział w inscenizacji, najpierw zaprezentowanej pod pomnikiem majora Adama Lazarowicza w Zielonej Górze, a potem w szkole. Szczególnymi i bardzo wyjątkowymi gośćmi tego dnia byli przedstawiciele: Lubuskiej Rodziny Katyńskiej, Sybiraków, Klubu Seniora, Caritas, rodzice, reprezentanci władz samorządowych. Brakuje słów na opisanie doznań: wzruszenia, szacunku, pokory jaką wzbudzili Ci młodzi patrioci, którzy słowem, mimiką, gestem wyrazili nastrój tego święta.