29 kw.

Dlaczego ogórek śpiewa? Dzień Zdrowia w PSP w Zawadzie

Nie tylko ogórek, ale, i banan, i papryka… Śpiewające (bo zdrowe …) warzywa i owoce można zobaczyć tylko w Publicznej Szkole Podstawowej w Zawadzie – jedynej placówce w województwie posiadającej krajowy certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”.

29 kwietnia cała szkolna i lokalna społeczność świętowała Dzień Zdrowia – zwieńczenie całorocznych działań prozdrowotnych. Strojem umożliwiającym uczniom wstęp na uroczystość było „warzywne” przebranie.
Z roku na rok w działania prozdrowotne w szkole w Zawadzie włącza się coraz więcej organizacji i osób prywatnych. Tegoroczny kalendarz działań powstawał w oparciu o kampanie zaplanowane w ramach trzech nowych realizowanych w szkole projektów – „Szkoła w ruchu”, „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” oraz „Wsparcie indywidualnego rozwoju uczniów klas I – III w szkołach podstawowych Gminy Zielona Góra”. Pani Marta Rosolska – koordynator SPZ w Zawadzie – zaprosiła również do współpracy m. in. Studium Medyczne w Zielonej Górze, ratowników medycznych z ZHP, NZOZ „Zawada” lek. med. Anny Doszel, radnych gminy Zielona Góra, Radę Sołecką wsi Krępa oraz Zawada, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Zawada i Krępa, przedstawicieli Nadleśnictwa Przytok i wielu innych.
Od września w szkole odbywały się akcje mające na celu promocję zdrowego stylu życia wśród uczniów, rodziców, pracowników szkoły i społeczności lokalnej, w tym: kampania „Młodzież przeciwko uzależnieniom i przemocy”, cykl spektakli profilaktycznych, przedsięwzięcia o charakterze wolontarystycznym, obchody Dnia Ziemi, kurs aerobicu i tańca na przerwach, prezentacje multimedialne, prelekcje dla rodziców, wspólny aerobic i taniec na przerwach, pokazy doświadczeń chemicznych pod hasłem „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”, bezpłatne badania profilaktyczne (dla dzieci i dorosłych) w ośrodku medycznym lek. med. Pani Anny Doszel, redagowanie „Listów do Ziemi”, warsztaty i konkursy.
Całoroczne działania podsumowuje kampania „Miesiąc Kwiecień – Miesiącem Zdrowia”. Jej finał – „Dzień Zdrowia” – rozpoczął pokaz mody owocowo-warzywnej. Salę Gminastyczną opanowały tańczące szczypiorki i banany, skaczące pomidory, łagodne papryczki i krzepiące banany. Następnie uczniowie przedstawili spektakl „O zdrowiu na poważnie i na wesoło”, a ratownik medyczny przypomniał zasady udzielania pierwszej pomocy. W dalszej części obchodów grupy zadaniowe brały udział w quizie na wesoło, tworzyły rzeźby owocowo-warzywne, hasła i plakaty promujące zdrowy styl życia oraz potrawy składające się wyłącznie z zdrowych produktów. Zwycięzcą w kategorii najpiękniejszego stoiska promującego zdrowie została klasa piąta. W Dzień Zdrowia nawet nagrody były szczególne: jabłka i pełne witamin przekąski.
Dziękujemy za stałe wsparcie naszym sponsorom i partnerom w działaniach prozdrowotnych na rzecz całej społeczności szkolnej i lokalnej – Wójtowi Gminy Zielona Góra Panu Mariuszowi Zalewskiemu, Radnym Gminy Zielona Góra – Pani Sylwii Brońskiej, Panu Tadeuszowi Naskrętowi, Panu Jerzemu Żeteckiemu, Panu Jackowi Marciniakowi oraz Pani Annie Doszel.

JZ

25 kw.

Zebranie z rodzicami

Szanowni Rodzice!

Zapraszamy na zebranie w dniu 28.04.2014 (poniedziałek):

• godz. 16.30 – rodzice uczniów z klas „0” – III,
• godz. 17.00 – spotkanie z wszystkimi rodzicami („0” – VI) – sala gimnastyczna.
Po spotkaniu na sali gimnastycznej, zebrania rodziców uczniów klas IV – VI.

Zebranie Rady Rodziców około 18.30 w świetlicy szkolnej.

Zapraszamy

24 kw.

Awans naszych piłkarek do półfinałów rejonowych

W dniu 24 kwietnia nasza szkoła była organizatorem Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych, nasza szkolna reprezentacja rywalizowała ze szkołami z Trzebiechowa, Kij, Drągowiny. Prym w turnieju wiodły dziewczęta z Drągowiny które wygrały wszystkie mecze bardzo zdecydowanie, ale nasze dziewczęta na tle pozostałych rywalek już nie odstawały i prowadziły zacięte pojedynki i tak, po porażce w meczu otwarcia ze szkołą z Drągowiny 4:0 w meczu numer dwa ze szkoła z Kij padł bezbramkowy remis. Wyniki tak się poukładały ze musieliśmy w ostatnim meczu zwyciężyć ze szkołą z Trzebiechowa, aby myśleć o awansie na półfinały rejonowe. Dziewczyny zagrały z ogromną wolą walki co przyniosło szybkie prowadzenie 1:0, potem udało się strzelić jeszcze trzy bramki i wygraliśmy 4:0(3x Wójtowicz Klaudia i Skrzypczak Natalia), radości nie było końca, awans na półfinał rejonowy stał się faktem. Następnym celem są finały wojewódzkie 🙂
nasza drużyna zgrała w składzie:
– Aulich K., Grzywacz K., Skrzypczak N., Ryczkowska A., Anders K., Wójtowicz K., Dziurla P., Niżnikowska N., Michalik A.

16 kw.

Najpiękniejsze palmy i pisanki – tylko w Zawadzie

Najpiękniejsze palmy i pisanki – tylko w Zawadzie

Jak co roku uczniowie PSP w Zawadzie godnie reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie „Wielkanocne tradycje” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną z/s w Zawadzie Filię w Łężycy.

Sześcioletni Bartosz Jędrych zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Pisanka”, a trzecioklasistka Emilia Kozłowska – drugie.

Pani Adriana Szulc razem ze swoimi podopiecznymi ze świetlicy szkolnej zachwyciła jury kunsztem, pomysłowością i finezją szczegółów przygotowanej Palmy Wielkanocnej,  zdobywając pierwsze miejsce w tejże kategorii.

Warto dodać, że Palma Wielkanocna z PSP w Zawadzie zwyciężyła również w konkursie  zorganizowanym przez Radę Sołecką wsi Zawada.

JZ

15 kw.

Australijski surfing w Zawadzie

Australijski surfing w Zawadzie

15 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Zawadzie odbył się IV Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Tym razem hasło przewodnie  brzmiało: „Surfing Australia” Dziesięć trzyosobowych zespołów z gminnych szkół podstawowych rozwiązywało zadania sprawdzające znajomość języka angielskiego w różnych zakresach.

Zmagania odbywały się pod czujnym okiem organizatora – Pana Arkadiusza Szakoły, jury złożonego z anglistów  z zaprzyjaźnionych szkół gminnych oraz koali, dziobaków i kolczatek wypełniających salę.  Umiejętność rozumienia języka w mowie i piśmie weryfikowano m. in. dzięki przebojom  australijskich gwiazd  – AC/DC , Kylie Minogue i Savage Garden, artykułom i ilustracjom poświęconym kulturze, geografii lub faunie Australii.

Najlepszymi „suerferami” okazał się oczywiście zespół „Kangurów”, w składzie: Zuzanna Mazgajska (PSP Przylep), Monika Mondzelewska (PSP Zawada) i Julia Moszkowicz (PSP Drzonków).

Drugie na Antypody dotarły „Papugi” – Martyna Tchórzewska i Julia Brzeska z PSP w Przylepie oraz Karolina Smaruj z PSP w Starym Kisielinie.

Na podium trafiły również „Emu”, czyli Maciej Ibrahim (PSP w Drzonków), Anna Barska(PSP Zawada) i Stanisław Łuczak (PSP Przylep).

Nagrody ufundowane przez  Szkołę Języka Angielskiego Big Ben wręczył Wójt Gminy Zielona Góra Pan Mariusz Zalewski, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie Pan Władysław Kondras oraz radna gminy Zielona Góra Pani Sylwia Brońska. Uroczystość zaszczycił  swoją obecnością również Sołtys Wsi Krępa Pan Tadeusz Budrewicz.

JZ

11 kw.

Przed PSP w Zawadzie zakwitły Pola Nadziei

Jesienią dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie” trwała ogólnopolska kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych.
„Pola Nadziei” powstały również przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zawadzie.
We wrześniu w Parku Tysiąclecia uczniowie wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych i instytucji zasadzili sto cebulek żonkili.
W październiku kolejne „Pola Nadziei” powstawały na terenie całej Zawady i w pobliżu szkoły. Z nadejściem wiosny każdy uczeń może obserwować „swój” kwitnący żonkil.

08 kw.

Awans naszych piłkarek w eliminacjach ośrodkowych!

Dnia 8 kwietnia na orliku w Zaborze odbyły się eliminacje ośrodkowe w piłce nożnej dziewcząt szkól podstawowych. Nasze dziewczęta rywalizowały ze szkołami z Drągowiny, Czerwieńska i Zaboru. Nie dojechała szkoła ze Świdnicy. Zaczęliśmy rywalizację od meczu z murowanym faworytem ze szkoła z Drągowiny. Zaczęliśmy fatalnie, ponieważ po 4 minutach było już 2:0 dla rywalek, ale dziewczyny nie poddały się  i choć brakowało umiejętności, godnie przeciwstawiły się faworytkom. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla Drągowiny, jedyną bramkę dla nas strzeliła Klaudia Wójtowicz. Warto zaznaczyć, że dziewczęta z Drągowiny w pozostałych meczach rozbijały rywalki niemiłosiernie i tak, ze szkołą z Zaboru wygrały 12:0 a z Czerwieńskiem 11:0. Natomiast nasze dziewczęta po porażce szybko się pozbierały i w drugim meczu pokonały Czerwieńsk 4:0, czterema bramkami Klaudii Wójtowicz. W meczu z Zaborem, który to decydował  o awansie na Mistrzostwa Powiatu Zielonogórskiego wygraliśmy 2:0 i tu także Klaudia strzeliła dwie bramki. Awans stał się faktem nasze dziewczęta będą reprezentować naszą szkołę i gminę na szczeblu powiatu. Pan Dyrektor zaprosił naszą reprezentację szkolną na pyszne lody serdecznie dziękujemy! Mistrzostwa Powiatu Zielonogórskiego Spartakiady Młodzieży Szkół Podstawowych odbędą się na boisku orlik w Zawadzie 15 kwietnia o godz.10

04 kw.

„Żabki – kuchareczki” na XIV Gminnym Przeglądzie Teatralnym

Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały inscenizację „Żabki – kuchareczki” na XIV Gminnym Przeglądzie Teatralnym dla Przedszkoli w Zawadzie.
Przedstawienie spodobało się tak bardzo, że przedszkolaki z Zawady z opiekunem panią Wiolettą Grzezułką poproszono o występ podczas IV Gminnego Jarmarku Wielkanocnego w Krępie – „Kraszanka 2014”, który odbywa się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Zielona Góra Pana Mariusza Zalewskiego.

04 kw.

Eliminacje gminne w piłce nożnej dziewcząt

Dnia 4 kwietnia odbyły się eliminacje gminne w piłce nożnej dziewcząt na orliku w Raculi w ramach spartakiady szkół podstawowych. Nasza szkoła zajęła zaszczytne pierwsze miejsce z dorobkiem 10 pkt wygrywając cztery mecze i jeden remisując. graliśmy w następującym składzie:
AULICH K., RYCZKOWSKA A., SKRZYPCZAK N., GRZYWACZ K., KRUPA M., WÓJTOWICZ K., DZIURLA P., tym zwycięstwem dziewczęta awansowały na eliminacje ośrodkowe.