30 lis

Udział drużyny z naszej szkoły w XII edycji Turnieju „W Europie jeździmy bezpiecznie”

W sobotę 29.11.2014 drużyna w składzie:

Maciej Łokietek kl. 4b

Jan Ratajski kl. 5

Dawid Pierucki kl. 6

wzięła udział w etapie rejonowym XII edycji Turnieju „W Europie jeździmy bezpiecznie”, zorganizowanego w Szkole Podstawowej w Brodach Żarskich.  W zawodach wystartowało 25 drużyn z całego województwa. Turniej odbywał się w dwóch etapach. Część teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu z przepisów ruchu drogowego, etap praktyczny polegała na pokonaniu toru przeszkód, których sama nazwa z pewnością niejednego by zniechęciła – żmijka, slalom, żółwia jazda. Wirtuozem w cząści praktycznej okazał się Maciek przejeżdzając slalom bezbłędnie a tym samym zdobywając 10 punktów,  Janek w jeździe na czas uzyskał 6 punktów, a Dawid w najmniej lubianej żmijce wywalczył 4 punkty.

W testach teoretycznych największą liczbę punktów, bo 18 uzyskał Janek, Dawid zdobył 15 punktów a Maciek 11.

Drużynowo uzyskaliśmy 64 punkty na możliwe do zdobycia 90.

Z niecierpliwością czekamy na podliczenie punktacji z obu rejonów i wybór najlepszych drużyn do rywalizacji w etapie wojewódzkim.

 

28 lis

W krainie słodkiego szaleństwa

   Kraina słodkiego szaleństwa! Tam można opisać Krainę Słodkości w Zielonej Górze. Klasa IV b już przy wejściu była zachwycona zapachem owoców i kolorami lizaków, cukierków, pralinek, czekoladek, które wykonywane są na miejscu. Dzieci przyglądały się, jak powstaje masa karmelowa, z której później same wykonywały lizaki: świderki, kwiatki lub serduszka. Z pewnością wizyta w tym miejscu przyniosła możliwość „poczucia się jak w bajce”, a dla dorosłych  przeniesienia się w świat dzieciństwa.

   Była to też niepowtarzalna okazja do nauki liczenia pieniędzy, podejmowania decyzji (co wybrać?), lekcja dobrego wychowania, wreszcie – samodzielności (aby dojechać, trzeba zakupić bilety…)

Ewa Kaczmarek

27 lis

Andrzejki

    Oddział przedszkolny i klasy młodsze świętowały Andrzejki w swoich klasach już przed południem. Przy dźwiękach piosenek Violetty i najnowszych przebojów  tańczyli i zajadali się słodyczami.

   Klasy starsze rozpoczęły zabawę o godzinie siedemnastej. Po odpowiedniej dawce coli i chipsów każdy mógł złożyć wizytę w Salonie Wróżb.

   Aż do dwudziestej trwała dyskoteka, podczas której odbywały się konkursy. Najlepszy układ taneczny do „Bałcanicy” zaprezentowała klasa V, a Królem i Królową Balu została para szóstoklasistów: Agnieszka Michalik i Filip Wielemberg.

  Zabawę Andrzejkową przygotował Samorząd Szkolny z Panem Jackiem Marciniakiem, który podczas dyskoteki okazał się idealnym DJ -em 🙂

25 lis

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Czy wiemy co oznacza dzień 21 listopada? Do końca roku kalendarzowego zostało 40 dni, a swoje imieniny obchodzą m.in. Janusz i Konrad. Ale tego również dnia jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
To szczególny dzień dla osób niepełnosprawnych, o innej kulturze i religii; dzień, w którym słowa: „dzień dobry”, „cześć”, „dziękuję”, „proszę” i” przepraszam” są szczególnie potrzebne. Czyżby zabrakło ich na co dzień? Sami odpowiedzmy sobie na to pytanie…. Z pewnością miło jest słyszeć takie słowa zawsze i w każdej sytuacji.
Skąd wzięła się idea? Światowy Dzień Życzliwości wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to dwaj braci Brian i Michael McCormack w 1973 r. postanowili sprzeciwić się konfliktowi zbrojnemu między Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać, że „niezgoda rujnuje, a zgoda buduje” i wskazać skłóconym głowom państw inną drogę rozwiązania konfliktu.
Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
A jak to było w Zawadzie?
Klasy IV-VI na pierwszych lekcjach typowały osoby ich zdaniem najmilsze i najżyczliwsze. Wspólnie wykonywały plakat – Kodeks Życzliwości. Natomiast najmłodsi poprzez kotyliony i inne prace plastyczne ukazali swoje rozumienie pojęcia „życzliwość”. Wszyscy na korytarzu szkolnym wyróżniali się kolorowymi karteczkami, na których były zwroty: „ jestem miły”, „chcę Ci pomóc” itp. Uczniowie wymieniali się uprzejmościami i pozdrowieniami. A Ci, którzy w głosowaniu uzyskali największą liczbę głosów, otrzymali dyplomy „Klasowych Życzliwych”.
Od dziś będziemy pamiętać, że tego właśnie dnia – 21 listopada – jesteśmy wobec siebie szczególni mili.
Ewa Kaczmarek

24 lis

Wyniki konkursu fotograficznego „Jesień”

Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu. Jestesmy bardzo szczęsliwi , iż głosowanie cieszyło się dużą popularnością. Z przyjemnością informujemy iż zwycięzcą naszego konkursu fotograficznego „Jesień” zostało zdjęcie wykonane przez ALEKSANDRĘ URBAŃSKĄ Z KL. I B

1a

II miejsce zajęło zdjęcie wykonane przez Oliwię Sanocką z klasy IVB

2a

III miejsce przypadło Ani Skrzypczak z klasy IVB

3a

Serdecznie gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów. Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone na uroczystym podsumowaniu pierwszego półrocza roku szkolnego 2014/2015 w naszej szkole.

18 lis

KONKURS FOTOGRAFICZNY „JESIEŃ” – GŁOSOWANIE!

KONKURS FOTOGRAFICZNY „JESIEŃ” – GŁOSOWANIE!

Zapraszamy wszystkich do głosowania na najlepsze zdjęcie w naszym konkursie fotograficznym „Jesień”. Głosować można za pośrednictwem formularza dostępnego tutaj:

GŁOSUJĘ

Zdjęć jest dużo, także przy słabszym łączu formularz może ładować się troszkę dłużej.
Swój głos można oddać na maksymalnie 3 zdjęcia.
Po zaznaczeniu swoich faworytów prosimy klilknąć na niebieski przycisk SUBMIT na dole strony w celu zarejestrowania głosu.
Głosowanie potrwa do 21.11.2014.
Zapraszamy do głosowania!!
14 lis

Śladami historii miasta Zielona Góra

Uczniowie klasy IV a oraz III uczestniczyli w lekcji historycznej, której tematem była historia miasta Zielona Góra oraz panowanie książąt dolnośląskich. Uczniowie wysłuchali ciekawych informacji, o tym jak Zielona Góra zmieniała swoje oblicze od XIV do XX w. pod panowaniem książąt dolnośląskich. Inny niż dziś, ale jakże podobny obraz miasta ukazała uczniom prezentacja multimedialna. Niektóre ulice, kamienice niewiele się zmieniły, inne natomiast były nie do poznania. Dziś obserwujemy wzmożony ruch samochodów, o czym przekonaliśmy się w drodze powrotnej.
Na koniec lekcji z przewodnikiem uczniowie podpatrywali tajemnice średniowiecza. Zwiedzili bowiem salę tortur. Z przerażeniem obserwowali urządzenia służące do zadawania bólu tym, którzy nie przestrzegali ustalonych reguł. Potem udali się do sali winiarstwa, gdzie mogli poznać technikę produkcji wina na naszych ziemiach.

 Ewa Kaczmarek

13 lis

96 kroków do zwycięstwa

   Była to już 96 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. I choć listopad kojarzy nam się z nostalgią i smutkiem, to dla każdego Polaka Patrioty dzień 11 listopada jest dniem szczęśliwym. Przypominamy sobie o krwi przelanej przez żołnierzy, o oddaniu i poświęceniu tych, którzy ginęli za wolność i suwerenność. Słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna” w taki dzień jak 11 listopada nabierają nowego znaczenia – w odniesieniu do współczesności, pozostając niezmienne jednak w swej istocie. To wartości, które, choć minęło wiele lat, były, są i będą ponadczasowe. W ten dzień w całej Polsce odbywają się patriotyczne marsze, głowa państwa wraz z innymi przedstawicielami rządu składa hołd nad Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tego też dnia wszystkie muzea zapraszająca na „bezpłatne lekcje historii”, a ci, którzy wolą bardziej aktywną formę spędzania wolnego czasu „biegną po zwycięstwo” w Biegach Niepodległościowych.

   Podobnie było i w tym roku w naszej szkole. Wszystko rozpoczęło się we wtorek – 11 listopada w Sali Wiejskiej Gminnej Biblioteki w Zawadzie.

12 listopada przenieśliśmy się do szkoły. Już po raz drugi chętni uczniowie wzięli udział w Biegu Zwycięstwa. I choć na podium stanęli pierwsi trzej zawodnicy, to zwycięzcami byli wszyscy. Ci, którzy pokonali w sobie zmęczenie, ból nóg czy utratę tchu. Ci, którzy udowodnili sobie, że mają tyle zapału, by dobiec do mety. Tak jak 96 lat temu żołnierze, którzy wierzyli w odbudowę suwerennego państwa polskiego, mimo przeważającej sił przeciwnika. Należy tu dodać, że nagrody dla zwycięzców oraz słodki poczęstunek ufundował sołtys wsi Zawada wraz z Radą Sołecką. Gościliśmy Pana Jana Smotra w szkole na wręczaniu pucharów i medali.
Potem ( 13.11.2014r.) tradycyjnie już na holu spotkaliśmy się, aby w „Tele Expresowym” tempie poznać historię Święta Niepodległości: od wybuchu I wojny światowej, poprzez historię odradzającego się państwa, działalność polityczną Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Tak więc „zza okien pędzącego pociągu”, siedząc wygodnie na krzesłach Teleexpresu poznaliśmy i obejrzeliśmy drogę do niepodległości. W rytm muzyki hip-hop dojechaliśmy do przystanku „wolność” i „demokracja”.

Po południu natomiast tego samego dnia znów się spotkaliśmy. Tym razem już po raz dwunasty mogliśmy wysłuchać wierszy patriotycznych . Konkurs przygotowały Panie Ewa kaczmarek i Małgorzata Wojciechowska. W świetlicy szkolnej uczniowie klas IV-VI oraz jedna uczennica klasy III recytowali utwory polskich poetów. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że poezja jest ponadczasowa, poza kategorią wieku, ponad wszelkimi podziałami. Poezja łączy, scala wszystkie pokolenia. Jest filarem myśli wszystkich i w każdym czasie. Pamiętajmy, że w czasie II wojny światowej była motywacją do walki pokolenia „Kolumbów”. Stanowiła oręż w walce z hitlerowcami, amunicję słowa o kulturę i polski język. I podobnie jak w ubiegłych latach jury miało trudny wybór w wyłonieniu laureatów. Ostatecznie zdecydowano, że I miejsce zdobędą: Anna Barska, Oliwia Sanocka , Bartosz Krakowiak, II miejsce: Weronika Konsur, Paulina Sobieraj, III miejsce: Oliwia Wąsik. Przyznano również wyróżnienia: Martyna Pluskota, Monika Mondzelewska, Małgorzata Cabel (która otrzymała dodatkową nagrodę od Radia Zachód) oraz Jakub Poczekaj, uczeń klasy czwartej za przedstawienie własnego utworu.

Nagrody zakupione zostały z funduszy otrzymanych od sponsorów: Radnej Powiatu Pani Jadwigi Oziemkowskiej oraz Rady Sołeckiej wsi Zawada wraz z Sołtysem Panem Janem Smotrem. Życzymy kolejnych sukcesów naszym uczestnikom.

Ewa Kaczmarek

12 lis

Puchar Tymbarku – Z Podwórka Na Stadion – eliminacje powiatowe

12 listopada odbyły się powiatowe eliminacje w piłce nożnej chłopców w kat. U-12 w turnieju o Puchar Tymbarku – Z Podwórka Na Stadion. Turniej odbył się na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Sulechowskiej w Zielonej Górze, udział wzięło 12 drużyn. Nasi chłopcy trafili do grupy D gdzie zmierzyli się z drużynami UKP Zielona Góra i MUKS 11 Zielona Góra. W pierwszym meczu zremisowaliśmy 2:2 z UKP, choć prowadziliśmy już 2:0, w drugim meczu, który decydował o awansie do dalszej fazy turnieju wygraliśmy 7:2 z MUKS 11 i zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie. W ćwierćfinale trafiliśmy na drużynę z Niwisk, gdzie po remisie 1:1 o naszym dalszym awansie zadecydowały  rzuty karne, które wygraliśmy 2:1. W fazie półfinałowej trafiliśmy na bardzo wymagającego rywala którym okazała się drużyna Akademii Piłkarskiej Falubaz. Po bardzo złym początku i szybkiej utracie dwóch goli z chłopców zeszło powietrze i rywale rozbili nas 7:1. Aby myśleć o awansie do finałów wojewódzkich musieliśmy wygrać mecz o trzecie miejsce. Naszym rywalem okazał się drugi zespół MUKS 11 Zielona góra ale znacznie silniejszy od poprzedniego. Mecz był bardzo zacięty i wyrównany nie brakowało sytuacji do strzelenia bramek tak jednym jak i drugim, ale piłka nikomu nie chciała wpaść do bramki. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem i znów o potencjalnym awansie zadecydowała seria rzutów karnych. Szczęście sprzyjało naszym chłopcom i rzuty karne wygraliśmy 2:1. Zaznaczyć trzeba, że rewelacyjnie w bramce spisywał się Dominik „Terminator” Błocki. W zależności od wyników w innych powiatach województwa jest szansa, że nasza drużyna zagra w finale na szczeblu wojewódzkim.

12 lis

Mistrzostwa Gminy dziewcząt i chłopców w unihokeju

W dniu 5 listopada odbyły się Mistrzostwa Gminy dziewcząt i chłopców w unihokeju w ramach Lubuskiej Spartakiady Młodzieży. Nasza szkoła wzięła udział w obydwu kategoriach. Dziewczęta w składzie:

Wojtowicz K., Dziurla P., Niżnikowska N., Niżnikowska P., Barska A., Brut N., Cabel A., zajęły w turnieju trzecie miejsce. Natomiast chłopcy zajęli drugie miejsce występując w następującym składzie:

Kowalonek D., Czarnecki M., Horbacz H., Dąbrowski T., Czubacki A., Dziębór K., Zamojski T.