30 kw.

Wycieczka do leśniczówki w Starym Kisielinie

   24 kwietnia w ramach projektu „Przyjaciele lasu” udaliśmy się na wycieczkę do leśniczówki w Starym Kisielinie.

   Leśniczy Pan Marcin Poczekaj oprowadziła nas po ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej.

   W czasie wycieczki podziwialiśmy m. in. młodego dzika, przebywającego w „sanatorium” dla zwierząt. Na koniec czekało na nas ognisko, przy którym odpoczywaliśmy, piekąc kiełbaski.

MR

30 kw.

Spotkanie z Mistrzem – Lucjanem Błaszczykiem

   Piłka duża, piłka mała, piłka do koszykówki lub siatkówki, a nawet pika lekarska. Jest ich wiele, a łączy je kształt-kulisty lub okrągły- jak kto woli.  „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” jak powiedział przed laty trener polskiej reprezentacji w piłkę nożną pan Górski. Tak jak dwóch musi być zawodników do gry w tenisa stołowego. I znów główną aktorką jest tutaj piłka, tym razem pingpongowa. Mała, wykonana z tworzywa sztucznego, która przy uderzeniach z nadaną rotacją obraca się wokół własnej osi około 170 razy w ciągu sekundy, co stanowi 10000 obrotów na minutę. Wiedzieliście o tym?

   O tym jak ciekawa i wyczerpująca jest to gra mieliśmy okazję się przekonać 28 kwietnia, kiedy na sali gimnastycznej gościliśmy Lucjana Błaszczyka – Mistrza Europy juniorów w deblu (1992r.), dwukrotnego wicemistrza Europy w deblu (1996r., 2002r.), mistrza Europy w grze mieszanej. Uczestnika Olimpiad: w Atlancie, Sydney i Atenach, dziewięciokrotnego mistrza Polski w grze pojedynczej i wielokrotnego mistrza  Polski w grach podwójnych.

   Mogliśmy zobaczyć jak pozornie statyczna gra wymaga dużej koncentracji uwagi, skupienia i szybkości reakcji. Szkolna publiczność z zapałem śledziła lot piłki wykonując gwałtowne ruchy głowy w prawo i lewo, by ją dostrzec. Po zaledwie 30 minutach gry  dostrzec można było na twarzy bohatera dzisiejszego spotkania krople potu, które dowodziły wielkiego zaangażowania i włożonego wysiłku; przecież w ciągu jednego spotkania turniejowego zawodnik pokonuje drogę od 150 do 2000 metrów! A w trakcie zawodów tych meczy jest wiele.

   Tego też dnia uczniowie mogli podszlifować swoje umiejętności gry z mistrzem. Pierwszym odważnym był Tobiasz Dąbrowski. Tutaj wyraźnie było widać, jak piłka mknie z prędkością światła. Kolejnymi zawodnikami byli: Kacper Mizioch, Bartosz Krakowiak i Patryk Kleszcz. Oczywiście nie obeszło się od pamiątkowego zdjęcia i autografu. Niektórzy zdobyli go nawet na gipsie kontuzjowanej ręki.

   Jedno jest pewne: mięśnie karku i szyi nasi uczniowie dobrze poćwiczyli.

EK

29 kw.

Turniej „Andersenada”

   28 kwietnia odbył  się Turniej „Andersenada”  zorganizowany przez Publiczną Bibliotekę w Zielonej Górze, Filia w Raculi. Konkurs adresowany był do uczniów klas III szkół podstawowych z terenu dzielnicy Nowe Miasto Zielona Góra .

   Uczestnicy musieli wykazać się znajomością utworów baśniopisarza H. Ch. Andersena oraz wiedzą dotyczącą najważniejszych faktów z życia autora. Naszą szkołę reprezentowały dwie trzyosobowe drużyny  z klasy III. W zmaganiach konkursowych nasi wychowankowie  zajęli czwarte miejsce ( B. Balak, Sz. Dziadek, B. Szczepaniak).

   Dla wszystkich uczestników był słodki poczęstunek, nagrody i pamiątkowe dyplomy.

ES

27 kw.

15lecie Parafialnego Zespołu Caritas

   26 kwietnia roku nasz Parafialny Zespół Caritas obchodził 15 lat działalności. Uczniowie naszej szkoły uświetnili swoim występem ten dzień.

   Była inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy IVb pod kierunkiem Katarzyny Konsur, pt: „Apostołka Bożego Miłosierdzia”. Zaprezentowały się również dzieci z  oddziału przedszkolnego, dziewczynki z kółka wokalnego oraz „tańczace pierwszaki”.

KK

21 kw.

Piątkowe spotkanie – Wręczenie Stypendiów Dyrektora Szkoły, apel – Przyjaciele Lasu

 

   Szkoła Podstawowa w Zawadzie jest miejscem, gdzie nie tylko zdobywa się wiedzę, ale również rozwija zainteresowania i pasje uczniów i niczym czeladnik „rzeźbi” talenty młodych sportowców, aktorów i odkrywców.

  Tak jak w roku ubiegłym, tak i w tym ci uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, otrzymali Stypendia Dyrektora. Nagrody wręczone zostały w czasie uroczystego spotkania w piątek 17 kwietnia. Wyróżnionymi uczniami byli: O. Sanocka, M .Łokietek i M. Mondzelewska. Gratulujemy wysokich wyników w nauce, życzymy powodzenia w drugim półroczu i zachęcamy innych do wytężonego wysiłku intelektualnego.

   Była to także okazja do pokazania efektów ciężkiej pracy tych uczniów, którzy realizują zadania projektu finansowanego przez Urząd Miasta pt. „Przyjaciele lasu”. Uczniowie: A. Barska i J. Poczekaj w formie prezentacji multimedialnej przybliżyli zagadnienia związane ze „światem” leśnych zwierząt  oraz rolą leśniczego – Przyjaciela lasu. Z prezentacji dowiedzieliśmy się, jak ważną funkcję pełnią wszystkie zwierzęta leśne w oczyszczaniu środowiska naturalnego. Podsumowują to „sprzątacze” lasu. A rola leśniczego –to z jednej strony inspekcja,  czy dokładnie zostało to zrobione, a z drugiej regulacja gospodarki leśnej i jej zasobów. To tak, jakby Pan leśniczy przeprowadzał „test białej rękawiczki” lasu. Nawiasem mówiąc Pan Poczekaj to nie tylko leśniczy i przyjaciel lasu, ale także szkoły.

   Rozstrzygnięte został również konkursy plastyczne pt. „Wiosna bez płomieni” i „Drugie śniadanie”. Na koniec dodamy, że uczestników projektu czeka dużo interesujących atrakcji. Jakie? O tym w późniejszym terminie.

Ewa Kaczmarek

21 kw.

Olimpiada Klas Trzecich

oli   15 kwietnia odbyła się XII Zielonogórska Olimpiada Sportowa Klas III o Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Zielonej Góry. Przedstawiciele szkół podstawowych zmagali się w sześciu konkurencjach sportowych. Rywalizacja była zacięta. Celem wspólnej zabawy była aktywizacja ruchowa dzieci, rozwijanie zainteresowań sportem oraz promocja zdrowego stylu życia. Między konkurencjami odbył się pokaz akrobatyczny i taneczny w wykonaniu uczniów  SP nr 10.

   Najlepszymi sportowcami okazali się uczniowie ze SP w Przylepie. My zajęliśmy trzecie miejsce i przywieźliśmy do szkoły puchar i brązowe medale.

   Z wielką radością i dumą przekonaliśmy się, że włożony trud i wysiłek w przygotowania nie poszedł na marne.

   Zmaganiom sportowym towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Sport to zdrowie”. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała uczennica kl.II  Maja Burdzy.

Emilia Szczurowska

15 kw.

Spotkanie autorskie

Dnia 9 kwietnia 2015 r. odbyło się spotkanie pisarki, dziennikarki i autorki podręczników, Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby z uczniami klas O-III. Organizatorem była Publiczna Biblioteka w Zawadzie – Zielona Góra.

   Autorka przyjechała do nas z Warszawy. Nasz gość pisze książki  od ponad trzydziestu lat. Najpierw  tworzyła dla dorosłych, a później dla dzieci. Jej pierwsza książka dla najmłodszych pt. „Leniwe literki” to opowieść o kocie, który chce zmienić swoje imię i poznaje poszczególne litery. Od czasu jej wydania pisze wyłącznie dla dzieci.

   Pisarka przedstawiła fragmenty swoich opowieści m.in. „O Detektywie Kefirku”, „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”, za którą otrzymała w 2004 roku Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego. Małgorzata Strękowska – Zaremba zachęcała młodych czytelników do zapoznania się z pozostałymi  książkami jej auorstwa.

   Spotkanie nie odbyło się bez zadawania pytań przez dzieci oraz wspólnej zabawy w rapowanie tekstu wiersza pisarki. Po autograf ustawiła się długa kolejka oczekujących, bo to „fajna pamiątka mięć w domu książkę z podpisem autorki”.

Emilia Szczurowska