29 paź

Szkoła Promująca Zdrowie

Higiena to ważna sprawa – dobrego zdrowia to podstawa

  Jak nie zarazić się WSZAWICĄ?

JAK ROZPOZNAĆ WSZY U DZIECI

Najczęstszym objawem wszawicy jest świąt. Gdy dziecko drapie się po głowie, należy skontrolować skórę głowy i włosy. Wszy widoczne są gołym okiem, ponieważ wyglądają jak ziarenka lnu, są koloru ciemnobrązowego. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosa, mają biały kolor i przypominają łupież.

 JAK LECZYĆ WSZAWICĘ?

 Ściśle przestrzegać zaleceń lekarza/farmaceuty. Zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie zwalczyć chorobę i jest dla dzieci bezpieczny. Aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy, kurację zastosować u wszystkich członków rodziny, a leczenie powtórzyć po tygodniu.

 JAK ZABEZPIECZAĆ SIĘ PRZED WSZAWICĄ?

 Należy sprawdzać głowę raz na tydzień oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych. Nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak : grzebień, szczotka do włosów, ręcznik, czapka i inne ubrania. Nauczyć dziecko unikania bezpośredniego kontaktu z głowami (włosami) innych dzieci lub dorosłych.

 WARTO WIEDZIEĆ

Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela – człowieka, dlatego odkażanie domu i mieszkania  nie jest konieczne. Bieliznę osobistą i pościel należy wyprać w pralce w gorącej wodzie. Grzebienie i szczotki umyć w gorącej wodzie z mydłem.

Drodzy Rodzice!

W związku z przystąpieniem Naszej Szkoły do Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Wszawicy prosimy Państwa o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u swoich dzieci.

Celem programu jest zmniejszenie występowania wszawicy poprzez dostarczenie wiedzy z zakresu zapobiegania wszawicy oraz kształtowanie pozytywnych i aktywnych postaw prozdrowotnych wśród dzieci, rodziców i nauczycieli.

Program realizowany jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wlk. i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne z terenu województwa.

 zapraszamy do obejrzenia prezentacji:   PrezentacjaWszawica

27 paź

Dzień wolny od zajęć edukacyjnych – 2 listopada (poniedziałek) 2015r.

Szanowni Państwo!

Przypominamy, że 2 listopada 2015r. (poniedziałek) jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych.

Uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w wyżej wymienionym dniu ze względu na pracę, można zapisać w świetlicy szkolnej u  opiekunów. Termin zapisów:                                do 29.10.2015r. (czwartek).

27 paź

„Dzieci i ryby głosu nie mają”- Szkolna Debata

To stare porzekadło najlepiej znane jest nam dorosłym. Kiedy naszemu dziecku „buzia się nie zamyka” i zadaje nam niekończące się pytania, wtedy, kiedy sądzi, że jest już bardzo „dorosłe”, wówczas my rodzice je cytujemy.

Jednak w czasie szkolnej debaty pt. „Dzieci powinny mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście” uczniom klasy VI oddano całkowicie głos. Dorośli, cóż, byli tylko biernymi słuchaczami argumentów przedstawionych przez strony opozycji: Annę Barską, Natalię Niżnikowską, Adriana Czubackiego  i Tomasza Zamojskiego oraz propozycji na ten temat: Jana Ratajskiego, Paulinę Dziurlę, Klaudię Wójtowicz oraz Monikę Mondzelewską. Nad całą dyskusją czuwał marszałek obrad Maja Sowińska. Sekretarzem przestrzegającym czasu była Paulina Niżnikowska.

zdjęcie0780

Obie strony polemizowały ze sobą siłą mocnych argumentów. Wiek, doświadczenie, mądrość, odpowiedzialność wreszcie prawa były m.in. treścią debaty. Wspomniano także o powierzchni i liczbie ludności naszego województwa. Nie można było pominąć kwestii wolontariatu oraz zaangażowania dzieci i młodzieży w akcje np. „Psu na budę”, „Pola Nadziei”, „WOŚP” i inne. Każdy z mówców był merytorycznie przygotowany. Podawał słuszne spostrzeżenia i wnioski  a, co istotne, nie przekraczał umówionego czasu tj.3 minut.

zdjęcie0778

Słownemu pojedynkowi przyglądali się zaproszeni goście, m.in.: Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Nowe Miasto Pan Mariusz Zalewski, Prezes Parafialnego Zespołu Caritas Pani Maria Golczyk, radny dzielnicy Nowe Miasto Pan Jerzy Żetecki, Pani Marzena   Bilska Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zawady i Krępy.

zdjęcie0779

Kto wygrał? Trudne pytanie, ponieważ była to także walka z nieśmiałością, skrytością, niewiarą we własne siły. Istotne jest to: dzieciństwo to czas zabawy i beztroski, zaś dorosłość nie oznacza   robienia tego, czego naprawdę się chce.

debata

EK

27 paź

Szkolny Konkurs Literacki

Okazuje się, że to, co niegdyś stanowiło kanon lektur szkolnych, dziś może okazać się interesujące i ciekawe.  Ważne, by książka w ogóle była tym, co uczy, bawi, wzrusza i budzi w nas odkrywcę i podróżnika. Bez względu na to, czy jest to nowość literacka, czy ta przykryta kurzem przeszłości.

Książka jest również  źródłem bogatej wiedzy z dziedziny językoznawstwa. Dziś wielu uczniów nie umiałoby podać znaczenia słów: katarynka albo kamerdyner. Te pojęcia, jak i wiele innych są im obce i zupełnie nieznane.  A pojawiają się w lekturach szkolnych, które przeszły do lamusa. W tych książkach, które dziś uznano za „przestarzałe”  i „niemodne”.  A przecież z książką spotykamy się od dawien dawna.

Ci uczniowie, którzy wzięli udział w Szkolnym Konkursie Literackim dziś już będą znali znaczenie tych pojęć. Dlaczego? Nowela pt. „Katarynka” oraz życie i twórczość Bolesława Prusa była tematem szkolnego konkursu, który został przeprowadzony został 21.  10.  2015 r. wśród uczniów klas IV-V. Zwycięzcami byli:

I m-ce Paulina Sobieraj,

II m-ce Karolina Tomczak

III m-ce Jakub Poczekaj.

Konkurs był nawiązaniem do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

O czym się przekonaliśmy? O tym, że książka ma wartość ponadczasową. I choć opisuje o różne wydarzenia, w różnym czasie, to jej bohaterowie mają te same zasady i wartości: zwycięstwo dobra nad złem, sprawiedliwość i uczciwość. Z tą jedynie różnicą, że opisane zostały we współczesnym nam języku.

 EK

27 paź

Na spotkanie z nauką w Centrum Przyrodniczym.

W życiu dziecka przychodzi taki moment, kiedy pojawiają się pytania: dlaczego? jak? co to? Wtedy koniecznie należy udać  się do Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze.

   Tu odnajdziemy odpowiedzi niemal na wszystkie trudne  pytania związane z prawami nauk ścisłych . To miejsce nie tylko nauki, ale również miłej rozrywki dla dzieci. Najlepszym sposobem przyswojenia wiedzy jest stara maksyma „bawiąc uczyć, ucząc bawić”. O tym przekonali się uczniowie klasy IV i VB mając okazję, dnia 16 października,  uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Co jest najlepszym przewodnikiem prądu, co to jest ogniwo galwaniczne, z jaką prędkością porusza się piłka z różnej wysokości, gdzie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, jak obliczyć wiek drzewa… –  na te i inne pytania otrzymali odpowiedź właśnie tu w Centrum Przyrodniczym.

 EK

21 paź

„Rodzinna – sportowa sobota” za nami…

„Rodzinna – sportowa sobota” za nami… Sobotnie popołudnie (17.10.2015.) mali i duzi mieszkańcy Zawady oraz Krępy mogli spędzić na przyszkolnym Orliku. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zawady i Krepy, animatorzy sportowi oraz PSP w Zawadzie –  zaprosili do wspólnej sportowej zabawy. Dla najmłodszych przygotowano piłkarski turniej „Orlików”, starsi zaś „zmierzyli się” w biegu przełajowym oraz marszu z kijkami po pobliskich lasach. W takich okolicznościach „przyrody” spokojnie można było skosztować ciasto przygotowane przez rodziców i zjeść gorący żurek… Organizatorzy serdecznie dziękują Rodzicom za pomoc przy organizacji sportowego spotkania.20151017_121131

20151017_121340

 

18 paź

Dyskoteka szkolna

Dnia 16.10.2015 w naszej szkole odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Impreza rozpoczęła  się punktualnie o godzinie 17.00 i trwała do 19.00. Wszyscy bawili się świetnie, a na zakończenie wśród uczestników zabawy słychać było tylko jedno pytanie: Kiedy następna dyskoteka? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na naszej stronie internetowej bądź holu szkolnym przy gazetce SU tuz przed następną dyskoteką.