Higiena to ważna sprawa – dobrego zdrowia to podstawa
Jak nie zarazić się WSZAWICĄ?
JAK ROZPOZNAĆ WSZY U DZIECI
Najczęstszym objawem wszawicy jest świąt. Gdy dziecko drapie się po głowie, należy skontrolować skórę głowy i włosy. Wszy widoczne są gołym okiem, ponieważ wyglądają jak ziarenka lnu, są koloru ciemnobrązowego. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosa, mają biały kolor i przypominają łupież.
JAK LECZYĆ WSZAWICĘ?
Ściśle przestrzegać zaleceń lekarza/farmaceuty. Zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie zwalczyć chorobę i jest dla dzieci bezpieczny. Aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy, kurację zastosować u wszystkich członków rodziny, a leczenie powtórzyć po tygodniu.
JAK ZABEZPIECZAĆ SIĘ PRZED WSZAWICĄ?
Należy sprawdzać głowę raz na tydzień oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych. Nie korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak : grzebień, szczotka do włosów, ręcznik, czapka i inne ubrania. Nauczyć dziecko unikania bezpośredniego kontaktu z głowami (włosami) innych dzieci lub dorosłych.
WARTO WIEDZIEĆ
Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela – człowieka, dlatego odkażanie domu i mieszkania nie jest konieczne. Bieliznę osobistą i pościel należy wyprać w pralce w gorącej wodzie. Grzebienie i szczotki umyć w gorącej wodzie z mydłem.
Drodzy Rodzice!
W związku z przystąpieniem Naszej Szkoły do Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Wszawicy prosimy Państwa o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u swoich dzieci.
Celem programu jest zmniejszenie występowania wszawicy poprzez dostarczenie wiedzy z zakresu zapobiegania wszawicy oraz kształtowanie pozytywnych i aktywnych postaw prozdrowotnych wśród dzieci, rodziców i nauczycieli.
Program realizowany jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wlk. i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne z terenu województwa.
zapraszamy do obejrzenia prezentacji: PrezentacjaWszawica