20 sty

Kronika zimowiska 2016

Poniedziałek

Po przywitaniu, sprawdzeniu obecności podpisaniu list, poznaliśmy harmonogram, czyli jak będziemy spędzali ten tydzień na zimowisku. Na pewno nie będzie czasu na…nudę, ponieważ będą zajęcia komputerowe, plastyczne, techniczne, wyjazdy, spacery, duuużo tego:). Po tym wstępie, podzieliliśmy się na 2 grupy – chłopaki to ekipa p. Andrzeja, dziewczyny drużyna p. Kasi. Połowa pracowała na komputerach, połowa wykonywała swoje znaczki charakteryzujące każdego z nas.  Po pysznym obiadku, mieliśmy chwilkę relaksu i tu zaskoczenie. Graliśmy z p. Kasią w ping ponga bez piłki i śpiewaliśmy ludową piosenkę odgłosami zwierząt. I w końcu przyszli Oni, panowie policjanci. Bardzo poważnie opowiedzieli o bezpieczeństwie, byli bardzo rozmowni, odpowiadali na każde nasze pytanie. Dzień zakończyliśmy zabawą śniegiem na placu zabaw i „Orliku”

Wtorek

To jeden z tych dni, na które się czeka i denerwuje, żeby nic nie zapomnieć. Nie takie nic, bo bez stroju nici z wyjazdu na basen, a bez kilku groszy nie kupisz soku z automatu. Trudno zapamiętać ile czasu jechaliśmy na CRS, ale chyba minęła wieczność. Wszystko jednak można zapomnieć, szalejąc z kolegami i koleżankami na rwącej rzece, ślizgawkach i zjeżdżalniach. Byliśmy dwie godziny a trwało to jak 5 minut. Tradycyjnie po powrocie do szkoły, czekał na nas obiadek, chwilka sjesty i wracamy do zajęć. Dzisiaj „technika”, a więc zbijanie, skręcanie, sklejanie, takerowanie budek lęgowych i karmników. Gotowe budki ozdobiliśmy krepą i teraz wyglądają, jak salony lub ptasie sypialnie. Wszystko z troski dla ptaszków, przecież hasłem naszego zimowiska jest „Twórcza Zima w Zawadzie – Przyjaciele Lasu”.

Środa

Jesteśmy na półmetku zimowiska, ale nikt się nie martwi i nie smuci, bo nie ma kiedy. Ale od początku…Przed południem dokończyliśmy budki lęgowe oraz karmniki i chyba nie szkodzi, jak podłoga wyszła na ścianie a komin na suficie, bo  jak mawiali starożytni, budka jest od spania, nie od podziwiania. Na zajęciach komputerowych wyszukiwaliśmy jak wyglądają na śniegu tropy, żubrów, wilków, jenotów, zająców i doszliśmy do wniosku, że nasze lasy mają dużo mieszkańców. Tropów bociana nikt nie znalazł. Młodsi wycinali i ozdabiali maski leśnych zwierząt: sowy, zająca, lisa, niedźwiedzia. Po obiedzie postanowiliśmy nakarmić naszych przyjaciół w lesie i wybraliśmy się z karmnikami, budkami lęgowymi na zimowy spacer do paśnika. Pamiętaliśmy, żeby przynieść przekąski dla zwierząt: słonecznik, siemię lniane, proso, kukurydze, pelet. I kolejny dzień za nami.

Czwartek

Po powitaniu, sprawdzeniu obecności przez wychowawców, zostaliśmy zapoznani z regulaminem wyjazdu do teatru. Mimo, że tworzymy dość mieszaną grupę – od uczniów klasy 1 do chłopaków i dziewczyn z 6, nikt nie protestował ani nie robił fochów, że jedziemy na spektakl pt. „Królowa śniegu”. Aktorzy równo grali, biegali, śpiewali, tańczyli a my im pomagaliśmy oklaskami i szukając na scenie psotnego Kaya. Mieliśmy porównanie między grą naszych rodziców i nauczycieli podczas szkolnego przedstawienia a zawodowcami z teatru. Porównanie bez porównania na naszą korzyść – 1:0, brawo My. Po smacznym obiadku podzieliliśmy się na grupy. Dzisiaj maluchy pracowały na komputerach a starsi robili stroje karnawałowe. Po chwili, ze zwykłych uczniów zmienili się w armię przebierańców. Kiedy stroje były gotowe nie pozostało nam nic innego jak wypróbować je w praktyce, czyli na balu. Oj się działo… Na hasło robimy  2 węże, pojawił się ten młodszy z przyjaciółmi lasu    – wilkami, sowami, lisami, zającami. Obok starszy i większy wąż, wyglądał jak armia Imperatora – osobnicy w maskach i  workach PCV. Nie obyło się bez pokazu mody, karaoke, tańca z szykaną a wszyscy na długo zapamiętamy dogrywkę konkursu krzesełkowego.

Piątek

To już finał, ale nie używamy słowa koniec, bo ferie i laba trwa dalej. Dzisiaj pojechaliśmy z panem Jurkiem do Lasu Odrzańskiego. Na miejscu spotkaliśmy się z panami leśniczymi – znanym nam panem Marcinem Poczekajem i panem Michałem, którego widzieliśmy po raz pierwszy.  W trakcie spaceru pan Marcin mówił nam o życiu lasu w zimie i zimowej gospodarce leśnej. Rozpoznawaliśmy rodzaje drzew, szukaliśmy tropów zwierząt a nawet wyśledziliśmy żeremię.

Na miejscu biwakowym pan Michał zagrał melodię oznaczającą rozpoczęcie łowów i zaczęliśmy pieczenie kiełbasek, a właściwie kiełboburgerów, bułkokiełberów, maxikiełberów. Posileni ruszyliśmy w drogę powrotną wałem. Nachylenie terenu i sypki śnieg sprzyjały wielu sportom zimowym, a szczególnie zjazdom „na czym się da” i wspinaczce. W szkole czekały na nas dyplomy za udział w zimowisku, upominki od panów leśników i kilka słów podsumowania od wychowawców. Mamy jeszcze tydzień aby ochłonąć i uporządkować swoje wrażenia oraz wspomnienia, a jak o czymś zapomnimy to naszą pamięć pomogą nam odświeżyć koleżanki i koledzy z zimowiska AD 2016.

16 sty

Harmonogram i regulamin ferii zimowych w szkole – „Twórcza Zima w Zawadzie – Przyjaciele Lasu”

TWÓRCZA   ZIMA  W  ZAWADZIE.  ,,PRZYJACIELE  LASU”. 18.01 – 22.01.2016 r.

Poniedziałek 18.01

 l.p.  Godz.  

Działanie

Odpowiedzialni 
 1 9.00- 9.30 Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie harmonogramu zimowiska „Twórcza Zima w Zawadzie – Przyjaciele Lasu” Kierownik,opiekunowie.
 2 9.30 – 9.45 Podział na grupy, przydział wychowawcy Kierownik,opiekunowie.
 3 9.45-10.15 Ustalenie Regulaminu Uczestnika Opiekunowie
4 10.15 – 11.10 Grupa 1. Zajęcia komputerowe (rys. pt. „Zima w mojej miejscowości”), Opiekunowie
Grupa 2. Zajęcia plastyczne – Krajobraz zimą malowany Opiekunowie
5 11.10 – 12.05 Grupa 2. Zajęcia plastyczne – Krajobraz zimą malowany Opiekunowie
Grupa 1. Zajęcia komputerowe (rys. pt. „Zima w mojej miejscowości”), Opiekunowie
6 12.05-12.25 Obiad Opiekunowie
7 12.30 – 13.30 Spotkanie z policjantem Opiekunowie
8 13.30-14.00 Zajęcia integracyjno – ruchowe – sala zabaw, piłkarzyki, ping-pong, zabawa z chustą animacyjną Opiekunowie

Wtorek 19.01

1

8.00 – 8.15

Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie harmonogramu na bieżący  dzień. Zapoznanie z REGULAMINEM  WYJAZDU Kierownik,opiekunowie
 2

8.30 – 10.45

Wyjazd na basen CRS Kierownik,opiekunowie
 3

10.45 – 11.45

Zajęcia techniczne – montaż budek lęgowych, karmników Opiekunowie
 4

11.50 – 12.10

Obiad
 5

12.10 – 13.05

Grupa 1. Zajęcia komputerowe – wyszukiwanie wyglądu tropów leśnych zwierząt – miniportfolio/plakat Opiekunowie
 6 Grupa 2. Zajęcia integracyjno – ruchowe – sala zabaw, piłkarzyki, ping-pong, zabawa z chustą animacyjną lub ozdabianie budek i karmników
 7

13.05 – 14.00

Grupa 2. Zajęcia komputerowe – wyszukiwanie wyglądu tropów leśnych zwierząt – miniportfolio/plakat
 8 Grupa 1. Zajęcia integracyjno – ruchowe – sala zabaw, piłkarzyki, ping-pong, zabawa z chustą animacyjną lub ozdabianie budek i karmników

Środa 20.01

 1 9.00 – 9.15 Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie harmonogramu na bieżący dzień Kierownik,opiekunowie
 2 9.15 – 9.45 Grupa 1. Zajęcia komputerowe Opiekunowie
Grupa 2. Zajęcia integracyjno – ruchowe – sala zabaw, piłkarzyki, ping-pong, zabawa z chustą animacyjną Opiekunowie
 3 9.45 – 10.15 Grupa 2. Zajęcia komputerowe Opiekunowie
Grupa 1. Zajęcia integracyjno – ruchowe – sala zabaw, piłkarzyki, ping-pong, zabawa z chustą animacyjną Opiekunowie
 4

10.15 – 11.15

Zajęcia plastyczne Opiekunowie
 5

11.15 – 12.00

Zajęcia integracyjne – karaoke/ taniec integracyjny Opiekunowie
 6

12.00 – 12.20

Obiad
 7

12.20 – 14.00

Spacer do paśnika – dokarmianie zwierząt leśnych i ptaków. Opiekunowie

Czwartek 21.01

 1

8.30- 9.00

Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie harmonogramu na bieżący dzień, przedstawienie regulaminu wyjazdu i pobytu w teatrze Kierownik,opiekunowie
 2

9.00 – 11.30

Wyjazd do Teatru Lubuskiego Teatru na przedstawienie pt. „Królowa Śniegu” Opiekunowie
 3

11.40 – 12.00

Obiad
 4

12.00 – 13.00

Grupa 1. Zajęcia komputerowe Opiekunowie
Grupa 2. Zajęcia plastyczne Opiekunowie
 5

13.00 – 14.00

Grupa 2. Zajęcia plastyczne Opiekunowie
Grupa 1. Zajęcia komputerowe Opiekunowie

Piątek 22.01

 1

9.00-9.15

Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie harmonogramu na bieżacy dzień, przedstawienie regulaminu wyjazdu i pobytu w lesie. Opiekunowie
 2

9.15 – 10.00

Zakończenie zimowiska Opiekunowie
Prezentacja „Twórczej Zimy w Zawadzie”. Opiekunowie
Wyjazd do Lasu Odrzańskiego Opiekunowie
 3

10.00 -14.00

Spotkanie z leśniczym. Lekcja przyrody w plenerze – Las zimą. Opiekunowie
Zabawy integracyjne Opiekunowie
Ognisko z kiełbaskami Opiekunowie

 

*Kolejność działań zawartych w harmonogramie, czas trwania działań, może ulec zmianie w zależności od zapotrzebowania lub z przyczyn niezależnych.

We wtorek 19. 01.wyjazd na basen.

Zbiórka o godz. 8.00.

Każdy powinien ze sobą zabrać: strój do kąpieli, ręcznik, klapki kąpielowe, sucha bielizna na zmianę. Konieczne jest, by wszyscy posiadali ciepłe kurtki, zimowe czapki, szaliki.

Na środę 20.01

uczestnicy przynoszą pokarm dla ptaków ( ziarno zbóż) lub obierki warzywne, suchy chleb dla zwierząt leśnych

W piątek 22.01.

Zajęcia w LESIE ODRZAŃSKIM. Obowiązuje odpowiednie do warunków atmosferycznych ubranie wierzchnie oraz obuwie zimowe.

 

Regulamin zimowiska
„Twórcza zima w Zawadzie”
Niniejszy regulamin określa warunki uczestnictwa
oraz proces rekrutacji do projektu „Twórcza zima w Zawadzie”.

Postanowienia ogólne

§ 1

1.    Organizatorem wypoczynku jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie przy dofinansowaniu z budżetu Miasta  Zielona Góra.
2.    Celem zadania jest zapewnienie dzieciom opieki podczas ferii zimowych, integracja dzieci pochodzących z rożnych miejscowości i środowisk oraz rozwój umiejętności społecznych, sportowych i artystycznych dzieci.
3.    Projekt będzie realizowany w czasie ferii zimowych, w terminie od 18.01.2016 r. do 22.01.2016 r. w godzinach od 900 do 1400, w wybrane dni – od 8 00 do 1400.
4.    Siedzibą zimowiska będzie Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie, 66-01- Zielona Góra, ul. Zawada – Szkolna 24.
5.    Łączna liczba uczestników zimowiska nie może przekroczyć 36 osób.
6.    Organizator zimowiska zapewni uczestnikom opiekunów z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.
7.    W czasie pobytu uczestnicy otrzymują obiad przygotowany w stołówce szkolnej.
8.    Pobyt obejmie zajęcia:
a.    sportowe,
b.    komputerowe,
c.    gry i zabawy integracyjne,
d.    zawody na świeżym powietrzu,
e.    zajęcia plastyczne i techniczne,
f.    wyjazd na basen,
g.    wyjazd do teatru,
h.    spotkanie z policjantami,
i.    spotkanie z leśniczym.
9.    Szczegółowy harmonogram zajęć stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
10.    Harmonogram zimowiska wywieszony zostanie na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej szkoły.
11.    Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany harmonogramu zajęć ze względów organizacyjnych i pogodowych.

Warunki uczestnictwa w projekcie

§ 2

1.    Uprawnionymi do udziału w zimowisku są uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie w wieku od 7-13 lat.
2.    Na pisemną prośbę rodzica (prawnego opiekuna), uczestnikiem zimowiska może być również uczeń innej szkoły, z terenu Gminy Zielona Góra, po uzyskaniu zgody organizatora wypoczynku.

Proces rekrutacji

§ 3

1.    Warunkiem uczestnictwa w zimowisku będzie złożenie w nieprzekraczalnym terminie do 29 stycznia 2014r. prawidłowo wypełnionej „Karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku”, stanowiącej załącznik nr 2 do Regulaminu oraz wpłata 50 zł. ( 20 zł – bilet do teatru, 30 zł – obiady).
2.    O zakwalifikowaniu dziecka na zimowisko, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, decyduje kolejność złożenia deklaracji.
3.    W przypadku zgłoszenia większej liczby chętnych niż miejsc w pierwszej kolejności zakwalifikowane zostaną dzieci:
a.    które nie mają zapewnionej opieki w domu, ponieważ rodzice pracują zawodowo,
b.    z rodzin korzystających z pomocy społecznej,
c.    z rodzin wielodzietnych,
d.    z rodzin niepełnych.
4.    Lista zakwalifikowanych dzieci będzie zamieszczona na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy informacyjnej w budynku szkoły.
5.    W przypadku rezygnacji dziecka z uczestnictwa w projekcie, jego miejsce zajmie pierwsza osoba z listy rezerwowej.

Pozostałe postanowienia

§ 4

1.    Uczestnik zimowiska zobowiązany jest do przestrzegania przepisów i regulaminów obowiązujących w szkole, miejscach realizacji programu.
2.    Uczestnik zimowiska zobowiązany jest do przestrzegania i wykonywania poleceń wychowawców i kierownika zimowiska.
3.    Rodzice (prawni opiekunowie) ponoszą odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone umyślnie przez uczestnika zimowiska.

§ 5

1.    Organizator zimowiska nie ponosi odpowiedzialności za sprzęt elektroniczny, rzeczy wartościowe uczestnika zimowiska.
2.    Za realizację procesu rekrutacji oraz przebieg zimowiska odpowiada kierownik wypoczynku.
3.    W zakresie nieuregulowanym regulaminem zastosowanie mają przepisy dotyczące organizacji wypoczynku oraz Statut Szkoły.

 

15 sty

Podsumowanie I semestru – APEL

Spotkanie całej społeczności szkolnej poprowadził Pan Dyrektor Władysław Kondras oraz  opiekun SU  Pan Arkadiusz Szakoła.

Apel rozpoczął Pan Andrzej Nowacki prezentacją przypominającą w zabawny sposób zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego w ferie zimowe.

Następnie wychowawcy wręczyli nagrody dla wyjątkowych uczniów ze swoich klas.

Pani Wioletta Grzezułka uhonorowała odpowiedzialność i precyzję Emilki Szczepaniak (I a).

Pani Emilia Szczurowska nagrodziła wskazaną przez klasę najżyczliwszą i najtroskliwszą z grupy Nadię Burdzy (I b).

Pani Marlena Rochmińska wyróżniła Amelię Kalicką (II a) za twórczość literacką.

 Natalia Łozowska (II b) odebrała wyjątkową nagrodę z rąk Pani Marioli Halat.

Pani Jollanta Guziewicz nagrodziła Victorię Zdanowicz (III) za pomysłowe rozwiązywanie łamigłówek matematycznych.

Pani Monika Barska oraz Pan Andrzej Nowacki wyróżnili: Paulinę Sobieraj (IV) oraz Amelię Kręcisz (V a) za doskonałe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz uczestnictwo (i zwycięstwa!) w licznych konkursach.

 Darię Mizioch (V b)  za wspaniałą postawę pod każdym względem doceniła Pani Ewa Kaczmarek.

Marta Rosolska bez wahania wręczyła nagrodę (wymarzoną piłkę!!!) bratu nieobecnego Kacpra Dziębóra – fantastycznego sportowca.

Nagrody otrzymali również:  zwycięzcy świątecznego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Panią Adrianę Szulc –   I m-ce Emilia Kozłowska i Weronika Konsur, II – Amelia Kręcisz, Paulina Sobieraj i Maksymilian Kręcisz, III – Maria Kokot oraz uczniowie potrafiący nadać świetlicy szkolnej atmosferę przyjaźni: Amelia Czarnecka i Julia Łozowska.

Nagrody dla zwycięzców konkursu „Jesień w moim mieście” wręczyli również opiekunowie Koła Fotograficzno-Filmowego Pan Arkadiusz Szakoła i Andrzej Nowacki.

więcej informacji o konkursie

 Pani Marta Rosolska uhonorowała  uczestników Koła Bibliotecznego.

Nagrodę utrzymał również Patryk Siwak – za wyjątkową opiekę nad odwiedzającymi nas przedszkolakami oraz pomoc bezdomnym zwierzętom (m. in. akcja Psu na budę).

Pani Wioletta Grzezułka krótko przedstawiła program zajęć, zapraszając na ferie w szkole „Twórcza zima w Zawadzie – Przyjaciele Lasu”.

Po apelu (i kilku godzinach lekcyjnych) – ferie uważamy oficjalnie za rozpoczęte!!!

15 sty

V b w Cinema City

   Klasa V b z wychowawczynią – Panią Ewą Kaczmarek – zakończyła semestr w prawdziwie epikurejskim stylu.

   Po wizycie w McDonald’s / KFC / NorthFish  – do wyboru:) uczniowie obejrzeli w Cinema City „Barbie –  tajne agentki”.

Barbie, V b i Eva

 

12 sty

Próbny Sprawdziany Szóstoklasisty

   Szósta klasa ma za sobą pierwszy test wiedzy, umiejętności i panowania nad stresem.

  W poniedziałek uczniowie pisali Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z Operonem z zakresu języka polskiego i matematyki. Dziś przystąpili do „testu” z języka angielskiego.

12 sty

Trzecioklasiści na warsztatach w ramach projektu EkoPaka

ekopaka - logo

Program „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” to ogólnopolski projekt edukacji ekologicznej, skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i realizowany poprzez zajęcia w bibliotekach publicznych, w tym Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze – Zawadzie.

      III klasa z Panią Jolantą Guziewicz  aktywnie bierze udział w programie już od września. Poprzednie zajęcia dotyczące recyklingu koncentrowały się wokół dwóch modułów tematycznych: DREWNO i SZKŁO.

   Dziś młodzi ekolodzy z Panią Wychowawczynią uczestniczyli w warsztatach dotyczących plastiku i innych produktów z ropy naftowej. Zdobytą wiedzę wykorzystywali tworząc prace plastyczne i tangramy. Jak opowiada jedna z uczestniczek – „zabawa była świetna”:)

więcej informacji na temat programu EKOPAKA: kliknij

Poniżej uczniowie III klasy tworzący z Panią Wychowawczynią tangramy –  pamiątki z niezwykłych warsztatów

12 sty

Kolejny koncert z cyklu „W krainie Pani Muzyki”

  Tym razem Lubuskie Biuro Koncertowe zaprezentowało koncert „Bębenek i jego przyjaciele”.

    Uczniowie poznali nie tylko instrumenty. Wysłuchali również opowieści artystów, którzy z niepozornych trzecioklasistów stali się wirtuozami gry na saksofonie lub perkusji.