31 mar

Sejmik Uczniowski – „Warto angażować się w życie społeczności lokalnej”

Sejmik Uczniowski „Warto angażować się w życie społeczności lokalnej” to teza nad, którą debatowały zespoły zaproszone do udziału w warsztatach, w ramach projektu Lubuskiej Akademii Debat Szkolnych, w dniu 31.03.2016r. Naszą szkołę reprezentowali: Monika Mondzelewska, Jan Ratajski oraz Karolina Tomczak. O powadzę imprezy potwierdzają zaproszeni goście wśród których byli: p.Lidia Gryko, p.Piotr Barczak oraz p.Paweł Wysocki opiekun Młodzieżowej Rady Miasta. Wszystkie zespoły w trakcie przedstawiania swoich argumentów zachowały formułę Debaty Oksfordzkiej. Zwroty: Szanowna Publiczność, Słuchacze, Zaproszeni Goście sprawiały, że z przyjemnością słuchało się siły argumentów Opozycji i Propozycji. Młodzi ludzie przedstawili interesujące pomysły np. utworzenie przestrzeni zielonej do odpoczynku. Wiele też słów padło na temat działalności charytatywnej, co budzi ogromną nadzieję na przyszłość naszego miasta, czy regionu. Ostatecznie wszystkie zespoły były zgodne co do tego, że warto angażować się w życie lokalnej społeczności, bowiem są oni jej integralną częścią, choć jeszcze niepełnoletnią. Debata w Sejmiku Uczniowskim wskazała na jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. „Mały krok dla człowieka, a wielki dla ludzkości” to znalezienie wspólnego mianownika w rozmowie międzypokoleniowej. Dla młodego człowieka to patrzenie tam gdzie wzrok nie sięga, dla dorosłego natomiast to czytanie słów dziecka między wierszami. Potwierdzenie tego była dyskusja jaka na koniec warsztatów zrodziła się miedzy jej uczestnikami, a zaproszonymi gośćmi.

EK

31 mar

List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów klas szóstych

List do uczniów klas VI Szkół Podstawowych

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,

sprawdzian szóstoklasisty to z pewnością sprawa poważna, choć nie decyduje on jeszcze o Waszej dalszej edukacji. Jest okazją do sprawdzenia wiedzy zdobytej w pierwszych latach nauki, ma także pokazać jak radzicie sobie z rozwiązywaniem testów.

Jesteście już po sprawdzianie próbnym, który pokazał, które obszary wymagały pogłębionej pracy. Wierzę, że mieliście czas, by nadrobić ewentualne zaległości i teraz z większym spokojem podejdziecie do rozwiązywania testów. Sprawdzian do którego się uczyliście nie został stworzony po to, żeby Was niepotrzebnie stresować. Jest elementem całego systemu przygotowującego do dorosłego życia, w ciągu którego będziecie zdawać różnego typu egzaminy. Sprawdzian pozwoli Wam zapoznać się z metodami przyswajania większych ilości materiału oraz z technikami zdawania tego typu testów i sposobami radzenia sobie z towarzyszącym temu stresem.

Przygotowany dla Was sprawdzian nie będzie wykraczał poza wiedzę, którą zdobyliście w dotychczasowym toku nauki. Ma dać Wam – ale także Waszym opiekunom i nauczycielom – odpowiedź na pytanie, jak jesteście przygotowani do dalszej edukacji. Test ma nie tylko badać zdobytą wiedzę, ale także umiejętności logicznego rozumowania, wyciągania wniosków, dokładnego wypełniania poleceń i konstruowania odpowiedzi opartych na podanych informacjach.

Jestem przekonany, że wspaniale poradzicie sobie ze sprawdzianem. Trzymam za Was kciuki, życzę wszystkim powodzenia!

Wasz Rzecznik
Marek Michalak

29 mar

Matematyczne zabawy z kangurem – „Kangur matematyczny”

Dnia 17 marca 2016r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY”. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klas II- V.

To już jest XXV edycja tego popularnego konkursu. Z każdym rokiem, liczba osób biorących w nim udział, wzrasta. Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach: „Żaczek”, „Maluch” i „Beniamin”. W naszej szkole najliczniej reprezentowaną grupą  była kategoria „Maluch”. Dzieci zmierzyły się z ciekawymi, nietypowymi zadaniami o różnej skali trudności.

Każdy z uczestników otrzymał układankę przestrzenną.

Za pięć tygodni organizatorzy opublikują wyniki konkursu.

Czekamy i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłym roku. M.B.

23 mar

Nasze palmy wielkanocne nie mają sobie równych…

W konkursie na najładniejszą palmę wielkanocną, zorganizowanym przez Bibliotekę w Zielonej Górze – Łężycy, nasze uczennice popisały się nie lada talentem plastycznym:

I miejsce – zajęła Amelia Kręcisz i Emilia Kozłowska z klasy Va (dziewczęta reprezentowały świetlicę szkolną), natomiast wyróżnienie otrzymała Blanka Kozłowska z kl. Ib.Z kolei w konkursie organizowanym przez Radę Sołecką wsi Zawada, I miejsce zajęła palma wykonana w świetlicy szkolnej.

23 mar

Szkolny Dzień Wiosny

Dnia 21.03.2016r. w naszej szkole odbył się Dzień Wiosny. Podczas tego dnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielu atrakcjach. Na samym początku imprezy do naszej szkoły zawitała Ochotnicza Straż Pożarna, która zaprezentowała swój wóz bojowy oraz sprzęt ratowniczy jaki używa podczas różnych akcji. Po pokazie strażaków klasy I-III udały się na kolorowy pochód ulicami Zawady, a uczniowie z klas IV-VI obejrzeli prezentację multimedialną i wysłuchali ciekawych informacji na temat zbilansowanej diety. Po tym wystąpieniu uczniowie udali się na salę gimnastyczną gdzie czekały na nich różne konkurencje przygotowane przez pana Andrzeja Nowackiego i Arkadiusza Szakoła. Uczniowie musieli zmierzyć się z przygotowaniem jadłospisu, odgadnąć w jakim języku wykonywana jest piosenka czy wziąć udział w konkursie na rzut „śnieżką”. W tym samym czasie uczniowie klas młodszych oglądali film o tematyce wiosennej na holu szkoły. Na zakończenie imprezy reprezentacja szkoły rozegrała mecz z drużyną nauczycieli w piłkę siatkową. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny nauczycieli 2-0.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w obchody Dnia Wiosny

23 mar

Niepoważnie na poważnie o świętach wielkanocnych

Niepoważnie na poważnie o świętach wielkanocnych

Przyszła Wiosna, a z nią pora wielkanocna. I cóż z tego to dla kur nic dobrego. Tak rozpoczęła kura-Weronika Konsur zabawną humoreskę  pt. „Niepoważnie na poważnie o świętach wielkanocnych” wystawioną na parkiecie  małego szkolnego teatru , w dniu 23.03.2016r. W pozostałych  rolach wystąpiły: Oliwia Sanocka (kura 2) oraz Aleksandra Krupa (kura 3) co „głowiły się i troiły”, by nie martwić koguta-Kacpra Kucharskiego tym, że od ciągłego wysiadywania jaj nogi im drętwieją, co nic dobrego nie wróżyło. Kogut jako gospodarz kurnika nie chciał nawet słyszeć o urlopie, czy nawet o zwolnieniu lekarskim kur,  tylko nakazał im przynajmniej po dwa jaja znieść. Kwoka- Anna Skrzypczak namawiała kury do strajku, lecz ostatecznie prastare obyczaje zwyciężyły. Kury swoje pióra nastroszyły i tuzin jaj na święta zniosły. Całe to zamieszanie działo się w gospodzie: Karoliny Tomczak i Amelii Kręcisz. Dodatkowo na scenie pojawił się : wielkanocny baranek- Daria Mizioch, kurczątko- Julia Burkowska, jajo, które chciało być mądrzejsze od kury-Martyna Pluskota oraz Julia Jakiel w roli kurczaka.

W drugiej części spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się jak sprawdzić czy jajko jest świeże. Mogły też zobaczyć jajko w stanie nieważkości, a nawet jak sprawić, by pozbawić jajko „ubranka”-skorupki. Wszystkie te eksperymenty przeplecione zostały konkurencjami sportowymi, których bohaterem było oczywiście jajko. W ten oto sposób nadal nie wiemy co było pierwsze jajko, czy kura, gdyż kura i jajko było tyle samo warto w tym szkolnym spektaklu.