30 maj

„W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”

„W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”

Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze 30 maja 2016 roku zaprosiła uczniów klasy III do udziału w konkursie czytelniczym pod hasłem : ”W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”, upamiętniającym w sposób szczególny 50. rocznicę śmierci jednego z najwspanialszych „poetów dziecięcej radości”, którego wiersze należą do kanonu literatury dziecięcej i niezmiennie od wielu lat cieszą kolejne pokolenia.

Drużyny wzięły udział w turnieju wiedzy z zakresu utworów autorstwa Jana Brzechwy i podstawowych faktów biograficznych pisarza.

Zadania dla 3 – osobowych reprezentacji klasy polegały na odpowiedzi ustnej na wylosowane pytanie, uzupełnianiu fragmentów wierszy, podaniu tytułów do podanych cytatów, wymienieniu cech najpopularniejszych bohaterów, układaniu puzzli, ocenieniu czy podane fakty są prawdą, czy fałszem.

Reszta klasy brała aktywny udział w spotkaniu, dopingując drużyny.

Zadaniem dodatkowym było wcześniejsze wykonanie plakatu z bohaterami wierszy Jana Brzechwy.

Wszystkie dzieci świetnie się bawiły dzięki Pani Magdalenie Piotrowskiej, która zadbała o każdy szczegół tej wyjątkowej imprezy.

W ramach podsumowania spotkania wystąpili aktorzy ze Studia Małych Form Art-Re w adaptacji scenicznej Kaczki Dziwaczki.

J.G.

30 maj

Turniej piłki siatkowej

Turniej piłki siatkowej
Dnia 30.05.2016r. Samorząd Uczniowski przy wsparciu Pana Jacka Marciniaka zorganizował szkolny turniej siatkówki dla klas IV – VI. Do rozgrywek zgłosiły się 3 drużyny. Drużyna dziewcząt z klasy VI, chłopców z klasy VI i mieszana drużyna z klas V i VI. Po zaciętych i pełnych emocji meczach cały turniej wygrała drużyna dziewcząt z klasy VI. Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.

J.M.

25 maj

Zawody wędkarskie „szkolnych moczykijów”

Zawody wędkarskie „szkolnych moczykijów”

W dniu 25 maja odbyły się zawody wędkarskie szkolnego koła wędkarskiego „Szkoła Moczykija”. Młodzi adepci startowali w II kategoriach – junior i senior młodszy. Zawody rozpoczęły się od losowania stanowisk, nęcenia, startu…później były wielkie emocje i sprawdzian posiadanych wiadomości i umiejętności w praktyce. Zdenerwowanie często sprzyjało splątaniu zestawu, zbyt głośnemu krokowi, przypadkowemu trzaskowi złamanej gałązki.

Po zakończeniu łowienia następował najbardziej emocjonujący moment ważenia złowionych rybek, który wyłania zwycięzcę zawodów.

Wyniki zawodów ukształtowały się w następujący sposób:

Juniorzy:

I Kita Wiktoria

II Siwiec Barbara

III Kamedulski Gabriel

Seniorzy młodsi:

I Bryliński Eryk

II Doszel Jan

III Doszel Stanisław

Na koniec rywalizacji każdy uczestnik posilił się kiełbaską z grilla i napjem, natomiast laureaci otrzymają puchary w trakcie nadchodzącego festynu rodzinnego.

AN

25 maj

W fabryce „Kaczmarek” – czyli od kruszywa do kostki brukowej

W fabryce „Kaczmarek”

Kostka brukowa produkowana w zakładach „Kaczmarek” to znana i ceniona marka w Polsce. Powiemy brukować, czyli układać kostkę  np.koło domów, można by też sądzić, że brukowce to  kostki brukowe. Cóż? W słowie tym jest jeszcze coś.

Jakiś czas temu miałam okazję być na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. I tam właśnie po raz pierwszy spotkałam się z tym terminem. Co ono wówczas oznaczało. Otóż był to piernik o kształcie małych kwadracików, dość twardy o powierzchni przypominającej kostkę.

Kiedy uczniowie klasy Vb udali się do fabryki kostki brukowej w Zielonej Górze poznali już współczesne znaczenie tego słowa. Kiedy dotarliśmy na miejsce powitała nas p.Katarzyna Kaczmarek, p.Krzysztof Tomczak, p.Kornelia Sanocka i p.Patryk Kowalski. Uczniom wręczone zostały kamizelki odblaskowe dla zachowania zasad bezpieczeństwa. Od samego początku wielkie wrażenie wywarł porządek, harmonia panująca w miejscu gdzie znajduje się ogromna ilość różnego rodzaju piasku. Dobrze wiemy co dzieje się kiedy wracamy z plaży do domków letniskowych. Można go znaleźć wszędzie. Tam odwrotnie. Piasek posegregowany starannie w boksach odgrodzonych szczelnie od siebie betonową zaporą. W środku zakładu podobnie- nic się nie może zmarnować, nawet w systemie pracy maszyn. Kiedy w jednym z etapów produkcji kostki lub krawężników maszyna przewoziła je do „suszarni” i układa na platformach, nie wracał pusta, tylko przywoziła kolejne elementy przeznaczone do segregacji, a potem do pakowania.

W ciekawy sposób uczniom opowiedziany został sam proces produkcji kostki. Pan K.Tomczak, który oprowadzał uczniów po fabryce porównał go do pieczenia chleba. Pan P.Kowalski, który również opiekował się grupą pozwolił zobaczyć uczniom każdy krok powstawania kostki. Przez moment chłopcy zwłaszcza mogli poczuć się jak kierowca „formuły 1” dużego ciężaru. Chętni zasiedli za kierownicą samochodu ciężarowego. Na koniec uczniowie ugoszczeni zostali słodkim poczęstunkiem oraz otrzymali upominek. Najsilniejsi dźwigali na plecach kostkę- …Moim zdaniem”Lepiej nosić teczki, niż….”. Na koniec naszego pobytu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Bardzo dziękujemy przedstawicielom zakładu „Kaczmarek” za gościnność, uprzejmość i poświęcenie swojego czasu na oprowadzeni nas po fabryce.

E.K.

25 maj

Wycieczka klasy Ib szlakiem historii Zielonej Góry

Wycieczka klasy Ib szlakiem historii Zielonej Góry

25 maja 2016r. uczniowie klasy Ib wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę. Celem  wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią miasta Zielona Góra, zabytkami Starówki oraz miejscami pamięci narodowej. Wszyscy byli bardzo podekscytowani tym faktem. Po przybyciu na miejsce ruszyliśmy na długi spacer w czasie którego wzbogacaliśmy swoją wiedzę i doświadczenia. Atrakcją wspólnego przebywania była  zabawa  na placyku zabaw, pyszne lody oraz przejażdżka ciuchcią po zielonogórskim deptaku.

Zielonogórski deptak to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście, dlatego dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. W miłej atmosferze, zadowoleni, wróciliśmy do szkoły.

 Było wspaniale 🙂

E.SZ.

24 maj

Eko prezent dla Mojej Mamy

„Eko prezent dla Mojej Mamy”

Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa słowa rymowanki „Mamo, mamo cóż Ci dam tylko jedno serce mam…” Można powiedzieć  słowo „Kocham Cię mamo”, przytulić się, pocałować, można pozmywać naczynia po obiedzie, ofiarować prezent. Nie musi być on kosztowny, bardzo wyszukany, zakupiony w sklepie. Może to być upominek wykonany przez siebie.  Bo właśnie taki prezent  jest dla matki najcenniejszy. Wykonany z serca dla serca matki.

Uczniowie klas V z Zawady, Starego Kisielina, Ochli i Drzonkowa na warsztatach zorganizowanych przez bibliotekarzy Publicznej Biblioteki w Zielonej Górze-Zawadzie, dnia 24.05.2016r.  mogli wykonać torebki, koszyczki, kwiatki z materiałów ekologicznych.

Jakie wielkie było też  zdziwienie uczniów, kiedy poznali nowe określenie na torebkę-tytka. Zdążą do tytki zrobionej własnymi rękoma schować coś co jest najcenniejsze dla mamy. Co? każdy zdecyduje sam .

Warsztaty te to również nauka upcyklingu, czyli tworzenia z odpadów nowych wartościowych produktów. Słowem „coś z niczego”. W trakcie warsztatów prezentowana była wystawa prac p.Kozłowskiej, która od długiego czasu współpracuje z biblioteką. Były to małe arcydzieła rzemiosła ręcznego.

Organizatorów imprezy zaszczycili goście, wśród których byli m.in. p.S.Brońska, p.Z.Rabenda, p.W.Kondras, p.M.Zalewski oraz miłośnicy książki z bibliotek byłej Gminy Zielona Góra.

Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek.

E.K.

19 maj

Muzyczny spacer po muzyce poważnej i tej trochę mniej

 Muzyczny spacer po muzyce poważnej i tej trochę mniej

Wybrany czwartek  i godzina wychowawcza od zawsze kojarzy się uczniom naszej szkoły z koncertami muzycznymi. Tak było i tym razem, a muzycy jak zawsze sprytnie zabrali młodzież w krainę muzyki, która w czasach smartfonów i YouTube stała się bardziej egzotyczna niż wyspy Mikronezji. Tak, to muzyka poważna lub klasyczna. Jednak ludzie żyjący w czasach Beethovena, słuchali jej na koncertach, a wykonawcy i autorzy byli znani jak współczesne gwiazdy hip-hopa i rocka. Prowadzący pokusił się o stwierdzenie, że Mozart nawet w czasach współczesnych odnalazłby swoją niszę w muzyce i na pewno byśmy o nim nie raz usłyszeli.
Muzycy w trakcie koncertu zaprezentowali utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johannesa Brahmsa, Antonína Dvořáka, Maurice Ravela.
Twórcy muzyki poważnej mieli też dużo dystansu do swojej twórczości, potrafili żartować z wielkich dzieł, niejednokrotnie je parodiując i dostarczając w ten sposób rozrywkę słuchaczom.
Przykładem takiego utworu był brawurowo wykonany utwór „Piekielny Galop” pochodzący z operetki  „Orfeusz w piekle”. Obserwując uczniów nogi im „same chodziły”  do muzyki, no bo jaka może być inna reakcja na energetycznie wykonanego kankana?

AN

19 maj

Spotkanie z druhną S.Szczegółą

Spotkanie z druhną S.Szczegółą.

„Płonie ognisko i szumią knieje, drużynowy jest wśród nas”. Dziś wprawdzie nie przy ognisku lecz w szkolnej ławce mogliśmy spotkać się z druhną drużyny harcerek „Kniei” Sarą Szczegółą. Ta młoda osoba, jak mówiła początkowo z dystansem i oporem, przystąpiła do drużyny harcerskiej, dziś zyskała znacznie więcej: samodzielność, kreatywność, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresowych, z presją innych i oczywiście umiejętności praktyczne: rozpalenia ogniska w lesie, rozpoznawania drzew, wskazywania kierunków geograficznych itd. Zyskała jeszcze coś bardzo ważnego, umiejętność dzielenia się swoim czasem, umiejętnościami, pomocą z innymi. Tak jak dziś. Opowiadała o wielkiej pasji do harcerstwa. O tym jak zdobyć sprawność: „pływaczki”, „sportowca”, „przewodnika”, „pióra”, o plakietkach np.„Jott” oznaczająca pieszą 20 km. wędrówkę.  Druhna Sara przećwiczyła z klasą raport, zrobiła „krąg” i zaśpiewała piosenki, pokazała uczniom naszywki, stopnie sprawności oraz proporczyk. A spotkanie to było za sprawą A.Krupy, która należy do tego zastępu i chciała innych zarazić zamiłowaniem do harcerstwa.

E.K.

18 maj

DZIEŃ MAMY I TATY

DZIEŃ MAMY I TATY

W poniedziałek, 16 maja 2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Na imprezę przyszli rodzice uczniów klasy Ib, którzy obejrzeli występy artystyczne swoich pociech. W programie były to wiersze i piosenki oraz występ Noemi Merstein-Siwak. Dziewczynka zagrała utwory dla dzieci na wiolonczeli w duecie ze swoją mamą skrzypaczką. Po części oficjalnej rodzice zostali obdarowani kwiatami, laurkami i własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów upominkami. W miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku minął ten wyjątkowy, uroczysty dzień.

E.SZ.