29 wrz

Szkolny Konkurs Literacki

„Słowa nie powinny być większe od czynów”.

(H.Sienkiewicz)

Zatem bez ”potopu słów” o tym, jak uczniowie klas IV-VI przelewali swoją wiedzę w Szkolnym  Konkursie Literackim „O życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza”. Była „burza mózgu”, grad skojarzeń i lawina informacji zapamiętanych i przyswojonych w głowie. Którą tylko wybrać? A pytań było wiele? W którym roku H.Sienkiewicz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla? Jaki miał pseudonim” Gdzie został pochowany? I inne.

Uczestników konkursu było 16, a  wśród nich znaleźli się uczniowie klasy IV.

Rwącym potokiem płynęły odpowiedzi. Niekiedy napotykały na małe przeszkody. Wszyscy jednak dopłynęli do końca. Nikt też nie wołał o rzucenie „koła ratunkowego”, co dowodzi, że pytania nie były bardzo trudne.

Gratulujemy uczestnikom konkursu odwagi „rzucenia się na głęboką wodę poznania twórczości H.Sienkiewicza” . O wynikach będziemy informować później.

.

 

29 wrz

Edukacja przyrodnicza

„Owad, czy robak” to temat zajęć warsztatowych podczas, których uczniowie klas VI mogli zgłębić tajemnice życia owadów.

Lekcję poprowadził p.S.Pilichowski prawdziwy wielbiciel, pasjonata, entuzjasta, miłośnik tego gatunku zwierząt. Możemy śmiało powiedzieć naukowiec- Entomolog. Okazy, które mogliśmy nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć, pogłaskać i wziąć na ręce pochodziły z jego domowej hodowli. Wprawdzie widok karaczana, czy modliszki wywoływał „wzdrygnięcie” czy nawet okrzyki niektórych, to z czasem jednak, im więcej dowiadywaliśmy się o zwyczajach owadów zyskiwały one sympatię i uznanie. Jak mówi powiedzenie „nic w przyrodzie nie ginie”. Owady są potrzebne i pożyteczne w ekosystemie. Od dziś nie będziemy ich traktować na równi z robakami, bo to zupełnie inny gatunek zwierząt. A np. pszczołę nie potraktujemy „kapciem”, bo to również gatunek na wymarciu. Od dziś będziemy bacznymi obserwatorami tego co nas otacza, co jest za naszym oknem, gdzie stawiamy stopy w lesie, wreszcie co „piszczy w trawie”.

Była to niezwykle interesująca lekcja o gromadzie stawonogów.

EK

28 wrz

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 26.09.2016r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przez cały wrzesień na szkolnym korytarzu można było zapoznać się z plakatami wyborczymi kandydatów, na których znajdowały się ciekawe pomysły na różne akcje i wydarzenia wzbogacające życie naszej szkoły oraz ciekawe hasła wyborcze.

Wybory zostały poprzedzone debatą, na której każdy z kandydatów mógł zaprezentować się wszystkim uczniom. Po prezentacji społeczność szkolna zadawała pytania, na które bardzo wyczerpująco odpowiadali poszczególni kandydaci.

Po wyborach skład samorządu prezentuje się następująco:

Przewodnicząca SU: Weronika Konsur

Zastępca Przewodniczącej: Maciej Łokietek

Członkowie SU:

Zofia Koperwas,
Oliwia Sanocka,
Amelia Kręcisz,
Julia Jakiel,
Paulina Sobieraj,
Anna Skrzypczak,
Agnieszka Skwarczyńska,
Karolina Rzepka,
Barbara Siwiec.

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego już po raz kolejny został pan Arkadiusz Szakoła.

A.S.

25 wrz

Sadzenie żonkili 24 września 2016 r.

dscn3498dscn3494

,,Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki”.
Kolejny raz zaangażowaliśmy się w akcję ,,Pola Nadziei”.  W tym roku sadzenie żonkili odbyło się przed zielonogórskim Hospicjum w sobotę 24 września.
Chętni uczniowie  wraz z Dyrektorem, Wicedyrektor i nauczycielkami posadzili cebule żonkili a zebrane pieniądze podczas szkolnej kwesty przekazali na rzecz hospicjum. Wspólnie odwiedziliśmy chorych, z którymi udało się nam krótko porozmawiać. Utwierdziliśmy się  w przekonaniu jak ważne jest propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, praktycznego zaangażowania się w pomoc cierpiącym, aby mogli ,,godnie żyć aż do końca”.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc chorym kupując cebule oraz obecnym na sobotnim spotkaniu. Zachęcamy do wolontariatu poprzez włączanie się w kolejne zadania Zespołu Edukacyjnego w Zawadzie.

22 wrz

Komunikat Rady Rodziców dotyczący wysokości składek na ubezpieczenie

 

Komunikat Rady Rodziców – wysokość składek na ubezpieczenie – dotyczy uczniów Szkoły.

Szanowni Rodzice!

Wysokość składki na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) przy sumie ubezpieczenia na 12 000 zł w roku szkolnym 2016/2017 będzie zależna od wybranego przez Państwa, dla Waszego dziecka, wariantu:

  • wariant I – składka w wysokości 80 zł – w skład tego wariantu wchodzi dieta szpitalna związana z pobytem dziecka w szpitalu (od 2. doby), a także świadczenia podstawowe i dodatkowe włącznie ze zwichnięciami i skręceniami;
  • wariant II – składka w wysokości 65 zł – brak diety szpitalnej, świadczenia podstawowe i dodatkowe włącznie ze zwichnięciami i skręceniami;
  • wariant III – składka w wysokości 46 zł – wypłata świadczenia tylko w przypadku świadczeń podstawowych i dodatkowych, bez odszkodowania za zwichnięcia i skręcenia, które są najczęstszą przyczyną urazów u dzieci, a także bez diety szpitalnej i innych urazów nie powodujących trwałego uszczerbku na zdrowiu.

UWAGA:  pieniądze na ubezpieczenie należy wpłacać Wychowawcom klas, z określeniem wybranego wariantu – w nieprzekraczalnym terminie: 26.09.2016. (poniedziałek).

W przypadku rezygnacji z ubezpieczania (indywidualna polisa dziecka) prosimy o przekazanie Wychowawcom  pisemnej informacji – do 26.09.2016.

Dla zainteresowanych w załączniku znajdują się ogólne warunki ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków na podstawie których, zawarta zostanie polisa ubezpieczeniowa z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń (PZU).

http://pspzawada.edu.pl/wp-content/uploads/2014/10/OWU-NNW-Wariant-I-2013.pdf

Informujemy również, że wersja papierowa dostępna jest w bibliotece szkolnej.

 

22 wrz

Stacja Uzdatniania Wody w Zawadzie

„Od źródła do kropelki”

Woda – choćby tylko jedna, mała kropla, a droga jej przebycia z głębi Ziemi lub rzeki do kranu jest długa, kręta i „dość mętna”. W niektórych krajach droższa niż benzyna. Można powiedzieć „płynne złoto”. Głównym źródłem wody dla mieszkańców naszego miasta i okolic wodociągi zielonogórskie czerpią z rzeki Obrzycy-prawostronnego dopływu Odry oraz ze studni głębinowych. Obrzyca to prawie 1800 km2, a na jej drodze przeszkody: zanieczyszczenia, odpady. Co zrobić, aby była czysta jak kryształ? No właśnie całą drogę filtracji, uzdatniania wody uczniowie klasy VI B poznali w czasie zajęć edukacyjnych w Stacji Uzdatniania Wody w Zawadzie, dnia 21.09.2016r. Woda oczyszczana jest na kratach i sitach, potem poddawana koagulacji i dalszym procesom. Następnie przechodzi drugi stopień filtracji gdzie wypełnienie złoża stanowi półwypalany dolomit. Po ustabilizowaniu pH uzdatnionej wody sodą kalcynowaną i dezynfekcji końcowej dwutlenkiem chloru woda pitna tłoczona jest do sieci miejskiej. Brzmi to bardzo skomplikowanie i naukowo, a wspomniane jest w dużym skrócie. To co ważne wodę z kranu można pić.

Atrakcją naszej wizyty było wspięcie się na szczyt jednego z akcelatora, w którym gromadziła się woda. Z wysokiej perspektywy widzieliśmy panoramę całego zakładu, który otoczony jest winną latoroślą i drzewkami owocowymi, a także krzewami ozdobnymi. W środku dwa tajemnicze zbiorniki? A w nich karpie i inne ryby. No cóż nie ma się co dziwić- ryba lubi pływać w czystej wodzie. W zakładzie panował porządek i harmonia. I to co mi się bardzo podobało to również miejsce „historii”zakładu. Na korytarzach budynku mogliśmy przyjrzeć się ekspozycji zabytkowych urządzeń związanych z wodą. A najciekawszym zabytkiem był stary, drewniany rurociąg.

Uprzejmie dziękujemy przedstawicielom Stacji Uzdatniania Wody Pani oprowadzającej nas po obiekcie oraz p.Dariuszowi Wawrzyniakowi.

EK