28 lut

Poszukiwania genealogiczne

    Mieć przodków po mieczu i kądzieli, a zwłaszcza tych, którzy wywodzili się ze znamienitych rodzin było istotnym znaczeniem określającym niegdyś statut społeczny człowieka. Niegdyś niektóre rody chcąc podnieś swoje znaczenie szukały swoich korzeni w postaciach legendarnych np. w założycielu Gniezna Lechu, czy króla Artura. Przecież szlachta polska przypisała sobie pochodzenie od  rodu Sarmatów nie mając wiele z nim wspólnego, zwłaszcza w czasie „złotej wolności szlacheckiej”.

DSC_0379 DSC_0386

    Genealogia to nauka badająca stopień pokrewieństwa między członkami rodziny, rodu. Zagadnienie to przybliżone zostało uczniom klasy IV przez specjalistę w tej dziedzinie p.A.Wójtowicz z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Na makietach drzewa genealogicznego przywiezionych przez gościa dzieci opracowywały wykres swojej rodziny. Duże zainteresowanie i „lawinę” pytań wzbudziło zagadnienie pochodzenia nazwisk. Spotkanie to z pewnością wzbudziło zainteresowanie genealogią, a być może u niektórych dzieci chęć odnalezienia znaczenia swojego nazwiska.

DSC_0385 DSC_0382

Pani Angelice dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do szkoły.

25 lut

Przedszkolaki wiedzą wszystko o Zielonej Górze

IMG_20170223_115011
W czwartek, 23 lutego najmłodsi z 15 przedszkoli zmierzyli się w konkursie wiedzy o Zielonej Górze i okolicach pt. „Nasz wspólny region”. Konkurs odbył się w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.
Nasze przedszkole reprezentowali: Adam Urbański, Michał Kamedulski, Wojciech Daniszewski. Konkurs składał się z następujących konkurencji:
1. Losowanie pytań z wiedzy o regionie
2. Ułożenie puzzli oraz rozpoznanie miejsca Zielonej Góry i okolic
3. Tor przeszkód
4. Prezentacja artystyczna
Chłopcy pod opieką nauczycielek doskonale opanowali zakres wiedzy o naszym regionie. Godnie, ale z pogodą ducha reprezentowali naszą placówkę. Poniżej przedstawiamy wierszyk o Zielonej Górze, który został ułożony na potrzebę konkursu. Wszystkie drużyny były zaangażowane i świetnie przygotowane. Udział w tym konkursie zapisze się w naszej pamięci. Zdobyliśmy wyróżnienie i zadowoleni wróciliśmy do swojego przedszkola.
Znajduje się 20 kilometrów od Sulechowa,
kto zgadnie o jakim mieście mowa?

To piękna Zielona Góra oczywiście,
jeszcze piękniejsza będzie, gdy pojawią sie zielone liście.

Ten, kto mówi, że w Zielonej Górze jest nudno – nie ma racji,
bo w tym mieście jest mnóstwo atrakcji.

Można się wybrać na basen, do kina, na mecz Falubazu,
jeśli jeszcze nie byłeś – zapisz się od razu!

W Zielonej Górze winobranie się odbywa,
z roku na rok coraz więcej ludzi tu przybywa.

W szkołachi przedszkolach jest bardzo wesoło,
bo dzieci uczą się, śmieją i biegają w koło.

A najlepiej w Zielonej Górze jest latem,
można się przy fontannie ochłodzić z siostrą lub bratem.

Zielona Góra to moje miasto
Zielona Góra to mój mały świat!

IMG_20170223_114942

IMG_20170223_125708

IMG_20170223_131113

IMG_20170223_133621

25 lut

Światowy Dzień Kota w przedszkolu

17 lutego obchodziliśmy „Światowy Dzień Kota”. W naszym przedszkolu każdego dnia można wesprzeć samotne koty, bowiem propagujemy całoroczną akcję zbiórki karmy, puszek dla kotów OTOZ. W tym dniu dzieci przemieniły się w małe i duże kotki. Pani Marta Rosolska przeczytała dzieciom książeczkę pt. „Bajka o upartym kotku”, z której dowiedziały się, że nie wolno samemu oddalać się od domu i rodziców, a przede wszystkim znać swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania. Dzieci zaprezentowały znane piosenki o kotach, a potem wykonały prace plastyczne swoich ulubionych kotków.
Dzięki takim dniom dzieci wiedzą, w jaki sposób należy opiekować się zwierzętami, a zwłaszcza w jaki sposób możemy pomóc kotom, które nie mają domów i mieszkają w schronisku.
IMG_20170217_121347

IMG_20170217_121401

IMG_20170217_121412

IMG_20170217_121453

23 lut

Dzień Języka Ojczystego

     Dnia 23.02.2017 roku odbył się apel z okazji Dnia Języka Ojczystego. Było to jednocześnie zakończenie w naszej szkole KAMPANII PRZECIW WULARYZMOM prowadzonej przez panią Agnieszkę Puchalską i Małgorzatę Wojciechowską.

Apel został przygotowany przez uczniów klasy czwartej i ich wychowawczynię. Uczniowie mogli się dowiedzieć, od kiedy i dlaczego obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Poznali również kilka faktów z historii naszego języka.

W drugiej części apelu zostały rozdane nagrody za prezentacje dotyczące kultury słowa. Nagrody zdobyli:

Oliwia Sanocka kl. VI B – I miejsce

Karolina Tomczak kl. VI B i Emilia Kozłowska kl. VI A – II miejsce

Patrycja Rzepka kl. VIA i Patryk Kryński kl. VI A – III miejsce

Jakub Poczekaj kl. VI A – wyróżnienie.

Oliwia Sanocka przedstawiła swoją prezentację.

Małgorzata Wojciechowska

 

22 lut

Dzień Babci i Dziadka w kl. II a

Uczniowie z kl. II a zaprosili do szkoły swoich najbliższych – Babcie i Dziadków na przedstawienie  ,,Bal u króla”. Wcielili się w role postaci występujących w znanych wszystkim bajkach. Był współczesny Czerwony Kapturek, Gajowy żyjący ,,pod pantoflem’’ Babci, która wcale nie nudziła się w swoim domku, była wdowa z czwórką dzieci, Jaś, Małgosia. Nie zabrakło księżniczek, króla , księcia, który szukał żony. Na królewski bal przybyły wszystkie postacie, nawet emeryci – przyjaciele babci, a żonę znalazł nie tylko książę.

Po występach dzieci obdarowały swoich gości przygotowanymi własnoręcznie prezentami, a rodzice suto zastawili stoły. Było uroczyście, miło i rodzinnie.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

 

 

 

21 lut

Przedstawienie edukacyjne „Kalejdoskop”

     „Jak w kalejdoskopie” zmieniały się wydarzenia, postaci oraz zwyczaje  panujące w różnych państwach ukazane w przedstawieniu edukacyjnym pt. „Kalejdoskop”, dnia 21.02.2017r. W niespełna godzinę uczniowie przebyli daleką drogę z Europy do Afryki, Ameryki Północnej i Azji. W sposób ekspresyjny poznali m.in. zwyczaj zaślubin w krajach muzułmańskich, święto Chanuki-Dzień Światła, taniec wojenny Maorysów. Zdobyli także istotne wiadomości na temat filatelistyki, a dokładnie co znaczy znaczek kancerowany, stemplowany, dlaczego jeden ma „ząbki” dookoła a inny nie. Była to kolejna lekcja geografii, historii, sztuki na, którą zaprosił uczniów p.S.Sielicki.