28 kw.

„Walka o godną śmierć”

     19 kwietnia 1943r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Była to walka o godną śmierć. Śmierć okupiona wieloma tysiącami ludzi, którzy prześladowani byli z racji swojego pochodzenia, religii i kultury. W Polsce z tej okazji dnia 19.04.2017r. zorganizowano” Akcję Żonkil”, do której przyłączyli się ludzie wrażliwi na nietolerancję, ludzie nie godzący się z prześladowaniami innych.

     My również tą akcję uczciliśmy spotkaniem w Publicznej Bibliotece w Zielonej Górze-Zawada, do której zaprosiła nas p.W.Przybylska. Oglądaliśmy archiwalny film nakręcony przez jednego z Niemców w czasie istnienia getta. Dowód czarno-białej taśmy cichej śmierci Żydów. Cichej, bo osamotnieni, umierali z głodu, wycieńczenia na ulicy, chodniku, w kamienicy. Wykonywaliśmy symbol tej akcji- żonkila- symbol nadziei, odrodzenia. Choć wynik tego powstania z góry był przesądzony to jednak zastanawialiśmy się nad tym, czy gdyby powstańcom państwa sprzymierzone udzieliły militarnego wsparcia, gdyby ich los nie był im obojętny, gdyby nie byli bierni to czy powstanie, powstańcy mieli szansę na …godną śmierć?

27 kw.

Otwarcie sezonu Szkolnego Koła Wędkarskiego

W ostatnią środę, mimo niepewnej pogody, odbyły się pierwsze zajęcia praktyczne Szkolnego Koła Wędkarskiego „Szkoła Moczykija” nad wodą. Młodzi wędkarze złowili pierwsze ryby w sezonie, szczególne powody do zadowolenia mogą mieć najmłodsi członkowie koła – Szymon, Filip i Kacper. Chłopcy mimo najmniejszego doświadczenia, doskonale radzili sobie z obsługa sprzętu wędkarskiego, a na swoje konto mogą zapisać premierowe płoteczki i leszczyki.

Jak to na rybach bywa, nie obyło się bez przygód. Wędkarzy odwiedziło stado kóz, którym bardzo przypadła do gustu zanęta. Tylko dzięki szybkiej interwencji nie stała się ona posiłkiem sympatycznych czworonogów.

 

26 kw.

Klasa IIa na Uniwersytecie Zielonogórskim

Uczniowie klasy IIa,  zaproszeni przez Koło Naukowe Rusycystów przy Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, wzięli udział w XIII edycji Dni Kultury Słowian Wschodnich.

???????????????????????????????

We wtorek 25 kwietnia  w auli nr I uczestniczyli w uroczystym otwarciu DKSW. Po części oficjalnej    wzięli udział w warsztatach tematycznych: filmowych, plastycznych, językowych, tanecznych i kulinarnych, prowadzonych przez studentów. Wszystkim bardzo podobały się zabawy rosyjskim alfabetem.  Dzieci tworzyły i zapisywały wyrazy używając liter dotąd sobie nieznanych. Zmagały się również z układaniem wielkich puzzli wykonanych dla nich przez studentów. W holu uczelni podziwiali, obok wielu innych dzieł sztuki, zdjęć, eksponatów, własnoręcznie wykonane  prace plastyczne z charakterystycznymi symbolami rosyjskimi.

??????????????????????????????????????????????????????????????

Każdego coś zaciekawiło, zainspirowało. Dzieci zostały ugoszczone ciasteczkami, soczkami, otrzymały również upominki do domu. Będą miały co wspominać.

W.G.

26 kw.

Przegląd stomatologiczny w klasach IIa i IIb

We wtorek 25 kwietnia do przeglądu stomatologicznego w Aldemedzie licznie stawili się wraz ze swymi wychowawczyniami uczniowie klas IIa i IIb. Emocji było co niemiara.

???????????????????????????????

Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w takim gabinecie. Okazało się, że nie taki diabeł straszny. Panie dentystki sprawnie skontrolowały stan uzębienia naszych podopiecznych, zarejestrowały na specjalnych kartkach z rysunkami obu szczęk chore ząbki, którymi w przyszłości trzeba się będzie zająć. Z takimi wykresami wszyscy wrócili do domów. Niektórzy Rodzice będą niemile zaskoczeni. To sygnał do tego, by zadbać o uśmiechy i zdrówko naszych dzieciaczków.

???????????????????????????????

W.G.

24 kw.

PLAN DNIA ZDROWIA 2017

PLAN DNIA ZDROWIA

1. 8.00-9.00

Kl. I-III -Koncert muzyczny.

Kl. IV-VI – Spotkanie z wychowawcami .

 2. 9.00 – 9.45 – Spotkanie na holu.

Przedstawienie, prezentacja klas, pokaz mody warzywno-owocowej.

3. 9.45 -Uczniowie kl. I-III przechodzą do swoich klas.

9.45 -10.20 –  Klasy IV-VI – Warsztaty „Cukier w diecie dziecka”

4. 10.20-11.30 Praca w grupach zadaniowych.

5. 11.30-12.00 Prezentacja stanowisk na holu.

6. 12.10-12.30 Podsumowanie kampanii „Kwiecień Miesiącem Zdrowia” 

7. 12.45-13.30 – 6 lekcja wg planu (kl. IIIb, IV, V, VIa,b)

8. 13.40 Autobus ( jeden kurs)